PDA

View Full Version : Is Zarghami showing signs of changing sides?The_Referee
28-07-2009, 02:01 PM
There has been two things in the last couple of days on IRIB and Zarghami:


IRIB showed a JAANBAAZ criticizing (source: here (http://darvish100.blogfa.com/post-1243.aspx))the recent events and saying things like: ایکاش شهید شده بودم و اینروزها رو نمیدیدم and praising Hashemi for the Friday prayer.
IRIB showed a program criticizing AN's handling of Mashaei affair and minsters etc. (source: tabnak (http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=57287))
Zarghami tone towards Zonnoor in response to his insults of Baakeri's wife was really harsh (posted in this thread)
Is he changing sides or what?

The_Referee
28-07-2009, 02:03 PM
Here is the article about that Jaanbaaz:


یک جانباز ۷۰ درصد: باید از امام جمعه***ای که چنین جمعیتی را به دانشگاه تهران کشاند، تقدیر کرد!
يك*** چشم*** من*** از فراق*** جانانه*** گريست***
چشم*** دگرم*** حسود بود و نگريست***
هنگام*** وصال*** آن*** يكي*** را بستم***
گفتم*** نگريستي*** نبايد نگريست***صبح دیروز 5 مرداد 1388 - در برنامه صبحگاهی روز از نو که همه روزه به صورت زنده از شبکه دوم سیما پخش می***شود دکتر رضا جلالی، یکی از مهمانان بود. وی استاد علوم سياسي ـ اقتصاد ـ حقوق و روابط بين***الملل دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه آزاد اسلامی است. افزون بر آن، وی سابقه***ی ریاست بر بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی را هم در کارنامه***ی خود دارد؛ فردی که از 13 سالگي تا پايان جنگ در جبهه***ها حضور داشت و در طول هفتاد ماه مبارزه با دشمن بعثی، 9 بار مجروحيت را (اعم از شیمیایی و غیر آن) تحمل کرد و سرانجام یک چشم خویش را نیز در این راه از دست داد. با این وجود و به رغم 70 درصد جانبازی، همچنان امیدوارانه به زندگی نگریست تا به مرتبه***ی علمی کنونی رسید، آن هم بدون استفاده از هیچ سهمیه***ای در دوران تحصیل.این هموطن شاهرودی همچنان خطوط مقدم 1352 كيلومتري مرز مشترك ايران و عراق را از كوچه پس كوچه هاي شهرش بهتر مي***شناسد و وقتی از همرزمانش چون شهید باکری و شهید زین***الدین و ... سخن می***گفت، انگار که از همین دیروز سخن می***گوید ... به همان تر و تازگی و البته با انبوهی از آه و افسوس و حسرت.
رضا جلالی در این برنامه***ی زنده که در برخی از لحظاتش اشک محمّدجعفر خسروی، مجری برنامه را هم درآورد به صراحت از سیاست***های کنونی حاکم بر جامعه به انتقاد پرداخت و گفت: بارها از خدا خواسته***ام که کاش شهید می***شدم و این صحنه***ها را نمی***دیدم.وی ضمن تقبیح نگاه خشونت***آمیز حاکمیت به مردم، به ستایش از هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت: باید از امام جمعه***ای که می***تواند طیف گسترده***ای از مردم را با خواستگاه***های فرهنگی و مذهبی متفاوت به عرصه***ی نماز جمعه بکشاند، تقدیر کرد. او گفت: چرا باید از آن جوان هموطنی که با کفش نماز خوانده است، انتقاد کنید و به تمسخرش بپردازید؟ چرا فاصله بین خودی و غیر خودی را آنقدر زیاد کرده***اید؟رضا جلالی دلش پر بود و می***دانم که حرف***های بیشتری را هم دوست داشت بزند، که نزد ...
اما همین قدر هم که زد و از مردم مظلوم دیارش دفاع کرد، باید به او دست***مریزاد گفت و بر پیشانی***اش بوسه زد.
همچنین به سهم خود از مدیریت و تهیه کننده برنامه روز از نو که چنین امکانی را فراهم ساخت، صمیمانه قدردانی کرده و امیدوارم که چنین رویه***ای در صدا و سیما ادامه یابد.

The_Referee
28-07-2009, 02:09 PM
This is his letter to Zonnoor:ضرغامی به ذوالنور:زمان جنگ کجا بودی؟

بدنبال اظهارات تند حجت الاسلام ذوالنور علیه همسر شهید حمیدباکری و پاسخ وی، عزت الله ضرغامی در روزنامه جام جم به دفاع از همسران شهداپرداخت.

در این مقاله که با عنوان"برای همسر حمید" منتشر شده آمده است:

از جنگ و قصه***های آن گفتن، آن هم این موقع بلاخیز و نیز وقت بلاسوز چه حکایتی است؟

وقتی که با چشمی اشک و دیگری خون، غم***نامه جانسوز همسری از تبار یاران شهید را می***خوانم دلم سخت طوفانی است و چشمانم بارانی. شب***های پادگان الله***اکبر، شب***های دو***کوهه، غروب***های گلف و زمین داغ و آسمان پر از فتنه و ذهن پر از تلواسه***های دائم ماندن و یا رفتن یاران. چه کسی پناه آن جان پناهان بود. آن غزل***واره***های ناب مردانگی و بی***نیازی که بودن را عزت بخشیدند و خوشنام و گمنام رفتند تا میراث***خواران منفعت***طلب و ناآگاه و زشت***گو بر شما بتازند و فکر کنند که لب ریخته***هاشان نصاب بهشت است و جهنم.

تبار شما را می***شناسم از مهدی و حمید باکری و همت و خرازی و صیاد شیرازی تا بروجردی و کاظمی و باقری و متوسلیان و داوود کریمی و تا ... و کیست که به این مدعیان بگوید کجا دانند حال ما سبکباران ساحل***ها؟! و بی***اختیار یادم افتاد که در قحط سال هیزم، انقلابیون که پایشان کنار شومینه هنگام صرف قهوه عصرانه سوخت در پایان قائله مستنطق ما شدند که هنگام انقلاب کجا بودند؟ و این حکایت روایت تاب***سوز همه دوران***ها بوده است و انگار بنا است بماند.

با بغض می***پرسم حال شما در شب عملیات کدام بود. عشق آمیخته با ترس و یا بیم ممزوج با کمال***طلبی و استعلاجویی و چه کسی می***داند حال شما همسران شهدا کدام بود؟ شما یاران شهدا که داغ شقایق دیده***اید.

کدام حالت وصف شما بود ای زینبیان زمانه در هنگامه عملیات والفجر، محرم، مسلم تا مرصاد و کدام خواهد بود تا چه می***دانم در چه روزی و عملیاتی دیگر.

اینک چه شده که درد و داغ شما را و ناله***تان را به آسمان برده***اند و چنان به خشم***تان آورده***اند که به درد می***نویسید من همسر شهید باکری هستم.

مگر آفتاب، مگر آب، مگر آبرو باید از خود بگوید.

آن***گونه که همت را و حمید و متوسلیان را می***شناسم اینان را یادم نمی***آید. کجای جنگ و چه وقت جنگ بوده***اند. این صداهای مبهم چیست که تا این هنگام عمر به گوشم نرسیده***اند، من که در غروب فاو می***خواندم: عصر عاشورا زینب کبری می***دهد ما را درس جانبازی.

شهادت می***دهم به یا زهراهای مطهر و عطر معطر جنگ که اگر شما نبودید یاران ما که جهان تنگشان بود چنین شیراوژن به جبهه خصم نمی***شتافتند و این***که می***گویند اگر یاران رفتند زندگی را زمین بگذارید چه حرفی است اینان مگر جوکیان هندند که می***گویند اگر مرد از دار دنیا رفت زن هم باید بمیرد و ...

بدا به حال ما که ماندیم و دیدیم روزگار پوستین وارونه پوشیدن احکام و مسلمات دین از سوی جماعتی طلبکار و مدعی تا از راه رسیده که بر همسران یاران ما بی***محابا می***تازند.

باشید سرافراز به نام، بمانید در مسیر تابناک اسلام ناب محمدی (ص) راه منیر یارانمان را همچنان سربلند، شجاع و فاطمی ادامه دهید که می***دهید. به همین سادگی

The_Referee
28-07-2009, 02:11 PM
The other one in Tabnak is more or less MASHAAEI KHEIMEH SHAB BAAZI, but here it is:


انتقاد شدید صدا و سیما از احمدی***نژاد
این برنامه با پخش بخش***هایی از مناظره احمدی نژاد با دیگر نامزدها و پخش تصاویری از اعتراض نامزدها به عمل نکردن به قانون توسط دولت، سرانجام چنین نتیجه گرفت که رئیس جمهور به خاطر رفاقت، دستور رهبری و موارد قانونی را بموقع اجرا نگذاشته است.
صدا و سیما که به باور بسیاری از ایام انتخابات تا به امروز، رویه حمایتی عجیبی را نسبت به احمدی***نژاد در پیش گرفته بود، این روزها، روش عادلانه***تری را در پیش گرفته است.

به گزارش خبرنگار تابناک در روزهای گذشته، پس از بالا گرفتن هجمه***ها علیه مواضع رئیس مجلس خبرگان رهبری، بخش خبری نیمروزی صدا وسیما به بازتاب مطالبی که از آن بوی حمایت و دلجویی از آیت***الله ***هاشمی رفسنجانی می***آمد، پرداخت، ولی بخش خبری 30و20 که از زیر مجموعه***های معاونت سیاسی صدا وسیما ـ که از نزدیکان فکری احمدی***نژاد به شمار می***رود ـ با اجرای مصاحبه***ای توسط نجف زاده، مجری جوان و عجیب این بخش خبری، عملا بار دیگر موضع انتقادی خود در برابر آیت***الله ***هاشمی را قوت بخشید.
اما در تازه******ترین اقدام، در حالی که عزل و نصب***های اخیر احمدی***نژاد، هزینه***های مادی و معنوی بسیاری را بر کشور تحمیل کرده و عملکرد وی در عدم پیروی از دستور***های رهبری نیز موجی از نارضایتی عمومی را پدید آورده، سرانجام سیمای جمهوری اسلامی ایران، از حالت سکوت و حمایت بی چون و چرای خود از دولت به درآمده و انتقادهای تندی از احمدی***نژاد کرد.

بر همین پایه، در بخش خبری شب گذشته ضمن پخش برنامه***ای درباره شیوه نادرست انتصابات و رفاقت عجیب احمدی***نژاد با کسانی چون مشایی اظهارات و اسنادی به نمایش درآمد که از آن می***توان به عنوان تندترین موضع صدا و سیما علیه احمدی***نژاد یاد کرد که اقدامات و عزل و نصب***های اخیر در هیأت دولت را با تندترین شیوه به چالش کشید. این برنامه با پخش بخش***هایی از مناظرات احمدی***نژاد با دیگر نامزدها و پخش تصاویری از اعتراض نامزدها به عمل نکردن به قانون توسط دولت، سرانجام چنین نتیجه گرفت که احمدی***نژاد به خاطر رفاقت دستور رهبری و موارد قانونی را بموقع اجرا نگذاشته است.

بنا بر این گزارش، همچنین در برنامه ایران 88 که با اجرای مجری مدافع احمدی***نژاد روی آنتن می***رود و پیش از این همواره مدافعان دو آتشه دولت در آن حاضر می***شدند پس از رفتار اخیر احمدی***نژاد، اقدام به دعوت و استفاده از مهمانانی مانند حجت******الاسلام سید مهدی طباطبایی و برخی نمایندگان مجلس منتقد دولت مانند علی مطهری شده است. جالب اینکه در برنامه علی مطهری، هنگام پرسش مجری برنامه درباره علت و عوامل پدید آمدن رخدادها و ناآرامی***های اخیر در کشور در حالی که مجری قصد القای این مطلب که این حوادث از سوی جریانی خاص و شکست خورده ایجاد شد را داشت، علی مطهری آشکارا اعلام کرد که بیش از 80 درصد علت این رخدادها مسئولان بودند.

گفتنی است، پس از ماجرای انتصاب و عزل مشایی، برخی منابع آگاه از اختلاف شدید ضرغامی و احمدی***نژاد در این باره خبر می***دادند که به نظر می***رسد با توجه به رخدادهای اخیر، این خبرها عاری از صحت نباشد.

باید خاطرنشان کرد که صدا و سیما در برنامه***های انتقادی اخیر خود، پرسش***های جالب و تأثیرگذاری را از مسئولان و نخبگان انجام داد که در شفاف سازی مسائل بسیار مثبت بود، اما در این میان، جای این انتظار باقی است که ای کاش صدا و سیما در برنامه***هایی اینچنیني به نقد و بررسی عملکرد خود به ویژه در روزهای پس از انتخابات پرداخته و درباره مواضع یکطرفه خود توضیحاتی می***داد؛ چرا که رویکرد این سازمان در بازتاب ناقص، یکطرفه و جانبدارانه از رخدادها، سبب شد تا بسیاری از مردم رسانه***های بیگانه را به عنوان مرجع دریافت اخبار خود برگزینند.

Javeed
28-07-2009, 05:24 PM
Zarghami may be able to change side himself but do you think he has the freedom to change IRIB's side? I don't think so.

deerouz
28-07-2009, 05:36 PM
Zarghami's letter to Zolnoor (who is like Mesbah's hand picked man fo Sepah) is significant. Zarghami is an old Sepah veteran and is moe in tune with Larijani.

Zob Ahan
28-07-2009, 09:58 PM
Listen to this live radio program in Iran:
http://greenrevolutioniran.blogspot.com/2009/07/blog-post_26.html