Page 7 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast
Results 91 to 105 of 121
    Post Thanks / Like

=

Post Thanks / Like
    پرسپولیس از ما خوش شانس تر بود!

شفر: سربلند به خانه می***رویم

سرمربی استقلال بعد از شکست در دربی در نشست خبری شرکت کرد.
    به گزارش "ورزش سه"، اولین دربی شفر در تهران با باخت همراه بود و این مربی آلمانی نتوانست حریف خود را شکست دهد. سرمربی آلمانی آبی ها بعد از این دیدار در نشست خبری حاضر شد و درباره موضوعات مختلفی صحبت کرد که مشروح آن در ادامه می آید:

صحبت های اولیه؟

اجازه بدهید با هواداران شروع کنم. یک استادیوم بسیار زیبا و دیدید که بعد از بازی نیز هواداران از تیم ما حمایت کردند. هواداران باز هم برای حمایت از تیم بازخواهند گشت. آنها همان هوادارانی هستند که یک تیم می خواهد و به آن نیاز دارد. 90 دقیقه از ما حمایت کردند و بعد از بازی نیز ناراحت بودند اما باز هم به تیم بازخواهند گشت. بازیکنان ما در رختکن ناراحت بودند اما من همان حرف ها را به آنها زدم. به تیمم در نیمه دوم افتخار می کنم زیرا فرصت های زیادی داشتیم و بازیکنان تا 100 درصد توان، تلاش کردند. ما دو دربی داریم و فقط یک بازی نیست. خوشحالم که دربی برگشت وجود دارد. ما روی دریافت گل اشتباهاتی وجود داشتیم و فضا برای بازیکن حریف باز شد. بازیکن آخر ما چه کاری می توانست انجام بدهد؟ نمی دانم پنالتی رخ داد یا نه. مشکل روزبه نبود و مشکل فضایی بود که ایجاد شد. برای ما قدم بعدی این است که بهتر و بهتر بشویم. دیروز به شما گفتم که ما 20 درصد از پرسپولیس عقب هستیم. این تیم مدت زیادی است که در کنار یکدیگر حضور دارد و با تجربه تر است. آنها امروز 20 درصد از ما خوش شانس تر بودند. بازیکنان من می توانند با سر بالا به خانه بروند. ما فردا و پس فردا درباره اشتباهات صحبت می کنیم. زمان در حال گذشتن است و ما باید بیشتر رو کارهای تاکتیکی تمرکز کنیم.

دریافت کارت زرد زیاد؟

پرسپولیس چند کارت زرد داشت؟ من جوابی بیشتر از این ندارم.

بین دو نیمه به بازیکنان چه گفتید؟

مسائل تاکتیکی را مطرح کردم. به بازیکنان گفتم زیاد دریبل می کنند و توپ لو می دهند و باید توپ را نگه دارند. در بازی قبل توپ های زیادی جلو داشتیم. ما در بازی اول تنها یک فرصت خلق کردیم اما امروز به بازیکنان گفتم می توانند بازی را عوض کنند. شخصیت تیمی ما خیلی بالا است و به بازیکنان گفتم به زمین بروید تا نتیجه را عوض کنید. جابر سه فرصت گلزنی داشت و اگر خوش شانس تر بود، می توانست گل بزند اما شانس نیاورد و گل نزد.

به عملکرد داور در جریان بازی اعتراض دارید؟

من به داور اعتراضی ندارم و داور بسیار خوب بود! شاید یک مقدار فاصله داشتید که احساس کردید من اعتراض دارم. داور خوب بود و مساله نداشت. داور چهارم نیز خوب بود و مشکلی نداشتیم.

برای آینده به هواداران چه قولی می دهید؟

خیلی وقت ها مهم نیست در بازی خوب یا بد باشیم و تنها کافی است برنده باشید تا همه خوشحال شوند. پرسپولیس در نیمه دوم فقط دفاع کرد و زیر توپ زد. من از نتیجه خوشحال نیستم اما از عملکرد تیم رضایت دارم. ما یک اشتباهاتی داشتیم؛ کرنرها را بلند می زنیم، زیاد دریبل می کنیم و خوب ضد حمله نمی زنیم. همه در این بازی به دلیل شرایط یک مقدار عصبی و نگران بودند. بازی قبل پرسپولیس باخت و هواداران آنها ناراحت بودند. این بازی فقط یک مسابقه بود و تفاوت دو تیم یک پنالتی بود. ما امروز یک قدم بلند برداشتیم. نیمه دوم را ببینید. پرسپولیس بهترین تیم ایران است و در آسیا حضور داشت. پرسپولیس لیگ یکی و دومی نیست و بهترین تیم ایران است. من می دانم چه کاری باید انجام بدهم. جلسه ای درباره شرایط برگزار می کنیم.

به جوانگرایی اعتقاد دارید؟

بله. نگاه من به بازیکنان با تجربه نیست و به بازیکنان جوان نگاه می کنم. سهرابیان، قائدی و محسن کریمی بازیکنان آینده دار هستند. باید ببینیم در آینده چه اتفاقی رخ می دهد و شاید چند چهره اضافه شوند.

http://www.varzesh3.com/news/1470106...88%DB%8C%D9%85

3. Likes oghabealborz liked this post
    Post Thanks / Like
    With a coach as nervous as Schafer I'm not surprised the Esteghlali players were running around like ninja chickens.
    "He can't kick with his left foot, he can't head a ball, he can't tackle, and doesn't score many goals. Apart from that he's alright." Best on Beckham

5. Likes Babr liked this post
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by Fatso View Post
    With a coach as nervous as Schafer I'm not surprised the Esteghlali players were running around like ninja chickens.
    I don't like that either but honestly he has done a good job. I really think Esteghlal playes so much better compared to Mansourian. He has been in charge for a very short period in the middle of season.

Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by iran-esteghlal-inter View Post
    i don't like that either but honestly he has done a good job. I really think esteghlal playes so much better compared to mansourian. He has been in charge for a very short period in the middle of season.

شفر قراره هفته ای یک بار بیاد سر تمرین پرسپولیس کوچینگ یاد بگیره... Lol
    Last edited by bardia; 26-10-2017 at 06:20 PM.

Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by Iran-Esteghlal-Inter View Post
    I don't like that either but honestly he has done a good job. I really think Esteghlal playes so much better compared to Mansourian. He has been in charge for a very short period in the middle of season.
    Esteghlal players evaluation was totally wrong this season. Even from players who are still with the team, Shojaeian, Shahbazadeh, Ghorbani, Beitsaeid(who choked in a big club) are all overrated tbh. Heydari is done, he wasn't a fast winger/right back and now at 34 he is pretty much finished.

Esteghlal should keep Ebrahimi, Cheshmi(as DM not CD), the keeper Hosseini, Majid Hosseini, Farshid Esmail and Mohsen Karimi(when he is injury free) and build the club around them, the rest are useless honestly. They have 3 or 4 forwards but none are good at this point for 2/3 of IPL teams.

9. Likes Iran-Esteghlal-Inter, Fatso liked this post
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by bardia View Post
    Lol! Professor Brandgoh how to be a coward and a puppet and go with the flow.

Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by Babr View Post
    Esteghlal players evaluation was totally wrong this season. Even from players who are still with the team, Shojaeian, Shahbazadeh, Ghorbani, Beitsaeid(who choked in a big club) are all overrated tbh. Heydari is done, he wasn't a fast winger/right back and now at 34 he is pretty much finished.

Esteghlal should keep Ebrahimi, Cheshmi(as DM not CD), the keeper Hosseini, Majid Hosseini, Farshid Esmail and Mohsen Karimi(when he is injury free) and build the club around them, the rest are useless honestly. They have 3 or 4 forwards but none are good at this point for 2/3 of IPL teams.
    I agree that team is not great but that is not related to the coach ... he is working with what he has at this stage.

Post Thanks / Like
    I agree that team is not great but that is not related to the coach ... he is working with what he has at this stage.
    He used Chesmi in wrong position today, Cheshmi wasn't that great in long term as CD in U-23 or few appearance in Esteghlal. He is a much better DM. Schafer got tempted to do this since CQ used Cheshmi as CD in the friendly vs Togo. This way he handicapped both of his midfielder and defense.

Post Thanks / Like
    He used Chesmi in wrong position today, Cheshmi wasn't that great in long term as CD in U-23 or few appearance in Esteghlal. He is a much better DM. Schafer got tempted to do this since CQ used Cheshmi as CD in the friendly vs Togo. This way he handicapped both of his midfielder and defense.

Spot on.

14. Likes Babr liked this post
    Post Thanks / Like
    I can't comment about that since you know Iranian Football much better than me. But overall I believe this team fought to the end and created many chances and didn't give up. So both from mentality and performance, i like this team much better than before.

16. Likes Babr liked this post
    Post Thanks / Like
    I can't comment about that since you know Iranian Football much better than me. But overall I believe this team fought to the end and created many chances and didn't give up. So both from mentality and performance, i like this team much better than before.

I agree in second and specially from min 60, Esteghlal was better team, but result could have been different if Persepolis could capitalize on their chances in first.

Overall our league main issue is lack of finishing, most of our teams suffer from that.
    Anyway it wasn't the best derby but i have seen much worst. Overall it was so so IMO.

18. Likes Iran-Esteghlal-Inter liked this post
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by bardia View Post
    Congrats man ... go have a beer or get laid or something

houmanbahal's Avatar
    houmanbahal is offline Streaming/Media Team
    ISP Managers Team
    Post Thanks / Like
    Delband, what many chances!!! all you did was pass the ball side to side, cross ali ashghari!!! Beyranvand aka Damagh (lool) had 1 decent save. That was it!!

Perspolis just sat back and let you have the ball since they knew you can't do much with it!!!!
    6 -0 Yadet Nareeee
    .سوبله چوبله شش تای شد
    Emperator Hich Vaght Yadet Nareeeee
    10 Daghighe, 10 Nafare, 3ta Goal Hich Vaght Yadet Nare
    Sarvar Man. United

21. Likes Fatso liked this post
    Post Thanks / Like
    Quote Originally Posted by houmanbahal View Post
    Delband, what many chances!!! all you did was pass the ball side to side, cross ali ashghari!!! Beyranvand aka Damagh (lool) had 1 decent save. That was it!!

Perspolis just sat back and let you have the ball since they knew you can't do much with it!!!!
    Come on digeh ... there was at least 2 chances in second half, that if you gave it to Icardi, it would have been 2 goals.