Free Style & Greco-Roman Wrestling World Cup 2017, Kermanshah & Abadan, Iran

Babr

Football Legend
Nov 24, 2002
27,304
1,192
#1
It is 3rd major wrestling tournament after Olympics and World Championship.

Here is Iran's squad:

57kg: Hassan Rahimi and Younes Sarmasti
61kg: Behnam Ehsanpour and Masoud Esmaeilpour
65kg: Meysam Nasiri and Mahdi Yeganeh Jafari
70kg: Mostafa Hosseinkhani and Hamed Shiri
74kg: Peyman Yarahmadi and Bahman Teimouri
86kg: Hassan Yazdani and Alireza Karimi
97kg: Amir Mohammadi and Hossein Shahbazi
125kg: Komeil Ghasemi and Yadollah Mohebbi
 

Babr

Football Legend
Nov 24, 2002
27,304
1,192
#3


پیروزی 8 بر صفر در یک چشم بر هم زدن؛
شاهکار کشتی گیران ایرانی در جشنواره ضربه فنی

تیم ملی کشتی آزاد ایران توانست در دیداری مقتدرانه با نتیجه 8 بر صفر ترکیه را شکست دهد تا ستاره های ایرانی همگی آغاز طوفانی داشته باشند.
شاهکار کشتی گیران ایرانی در جشنواره ضربه فنی
به گزارش "ورزش سه"، جام جهانی کشتی آزاد با حضور 8 تیم برتر جهان از ساعت 9 صبح جمعه در کرمانشاه آزاد شد و ایران در اولین دیدار رو در روی ترکیه به میدان خواهد رفت. با توجه به همگروهی این دو تیم با مغولستان و هند، پیروزی ایران و ترکیه در بازی های بعدی قطعی است و برنده این دیدار به طور قطع سرگروه خواهد شد.

در این مبارزه سزار شکوگول و حسن رحیمی، چنگیز اردوغان و بهنام احسان پور، صفا آکسوی و میثم نصیری، یاکوپ گور و مصطفی حسین خانی، اسلام کیلیک و پیمان یاراحمدی، سردار بوکه و حسن یزدانی، فاروک آکویان و امیر محمدی، سلیم ارکان و کمیل قاسمی رو در روی یکدیگر قرار گرفتند که ایرانی ها در تمام پیکار ها پیروز بودند.

حسن یزدانی در اولین رقابت جهانی خود در وزن 86 کیلوگرم نمایش فوق العاده ای داشت و توانست مثل امیر محمدی و کمیل قاسمی حریف خود را با امتیاز عالی و کمتر از 2 دقیقه ضربه فنی کند. ستاره های ایرانی در دیدار با ترکیه فوق العاده بودند و توانستند با نتیجه 8 بر صفر برنده این دیدار باشند.

* 57 کیلوگرم؛ برد با یک دو خم و بارانداز
حسن رحیمی به عنوان اولین ایرانی به روی تشک رفت و از همان ابتدا توانست با به اجرا گذاشتن فنون حریف ترک را خسته کند. او در ابتدا پای سزار شکوگول را از تشک بیرون کرد و حریف به علت کم کاری یک امتیاز دیگر به رحیمی داد اما مرد مدال آور ایران در المپیک ریو توانست با یک دو خم حریف را به خاک ببرد و با یک بارانداز با امتیاز 6 بر صفر وقت اول را به پایان برساند. زمان دوم دو کشتی گیر نتوانستند امتیازی را از هم بگیرند تا اولین برد ایران با درخشش حسن رحیمی مقابل ترکیه به دست بیاید.

* 61 کیلوگرم؛ طوفان 30 ثانیه ای احسان پور
در دومین دیدار بهنام احسان پور به مصاف چنگیز اردوغان رفت. کشتی گیر ایرانی با در اختیار خدمت دوخم حریف او را به خاک برد و 2 امتیاز اول را گرفت و با انیکه مربیان ترکیه ای اعتراض کردند اما همچنان کشتی به نفع بهنام دنبال می شد. همین 2 امتیاز کافی بود تا احسان پور زمان اول را برنده نزد مربیان برود. چنگیز اردوغان در زمان دوم توانست به سرعت اجرای فنون را آغاز کند و با به خاک بردن احسان و اجرای یک بارانداز روی او نتیجه را 5 بر 3 کند. تنها 30 ثانیه تا پایان رقابت مانده بود که بهنام پور تنها در یک چشم بر هم زدن اردوغان را به خاک برد و فیتیله پیچ کرد تا امتیازات 7 بر 5 به سود کشتی گیر ایرانی شود تا با همین نتیجه دومین برد برای کشورمان به دست بیاید.

* 65 کیلوگرم؛ زیرک مثل نصیری
بعد از دو پیروزی ایران در سومین رقابت صفا آکسوی و میثم نصیری رو در روی یکدیگر قرار گرفتند. زمان اول هیچ یک از دو کشتی گیر نتوانستند به پای دیگری برسند و تنها یک امتیاز کم کاری توانست میثم نصیری را یک بر صفر پیش بیاندازد. با شروع زمان دوم آکسوی فورا یک خم میثم را گرفت و با به خاک بردن او توانست 2 امتیاز کسب کند. مبارزه ثانیه هایی به همین روال گذشت اما نصیری نتوانست خود را از خاک رها کند تا داور سرپا دهد. کشتی گیر ایرانی با یورش به آکسوی او را از تشک خارج کرد تا امتیازات در عدد 2 برابر شود. در آخرین دقیقه از مبارزه نصیری با یک زیرگیری نتیجه را 4 بر 2 کرد تا سومین پیروزی در راه باشد اما آکسوی زیر دو خم میثم را گرفت اما داور به او امتیازی نداد. مربیان ترکیه در پایان بازی اعتراض خود را رسما اعلام کردند اما پس از بازبینی امتیازی به آنها داده نشد تا ایران 3 بر صفر برنده این پیکار باشد. 5 بر 2 میثم نصیری برنده این پیکار.

* 70 کیلوگرم؛ یک برد قاطع با حسین خانی
یاکوپ گور و مصطفی حسین خانی برگزار کننده چهارمین پیکار بین ایران و ترکیه بودند. کم کاری گور در همان ابتدا یک امتیاز را برای حسین خانی داشت اما کشتی گیر ایرانی با به خاک بردن گور 2 امتیاز دیگر گرفت تا زمان اول را با امتیازات 3 بر صفر به سود خود خاتمه دهد. حملات پی در پی حسین خانی و دفاع مطلق گور داور را مجبور به دادن اخطاری دیگر برای حریف ترک کرد تا امتیازات کشتی گیر ایرانی به 4 برسد. با اینکه مصطفی 4 امتیاز پیش بود اما همچنان به حملات خود ادامه می داد اما در نهایت مبارزه با همان نتیجه 4 بر صفر به سود ایران به پایان رسید.

* 74 کیلوگرم؛ بازگشت باورنکردنی یاراحمدی
چهار مبارزه و چهار پیروزی برای ایران، اما در پنجمین دیدار اسلام کیلیک و پیمان یاراحمدی رو در روی هم قرار گرفتند. در همان ابتدا با یک زیرگیری یاراحمدی 2 امتیاز گرفت اما خاک او با یک خاک دیگر از سوی حریف ترک پاسخ داده شد و با یک بارانداز نتیجه 4 بر 2 به سود کیلیک شد. آخرین ثانیه های زمان اول با یک فیتو کیلیک همراه بود تا زمان اول 6 بر 2 به سود حریف ترک به پایان برسد. یاراحمدی زمان دوم را برای جبران به تشک آمد اما یک خاک و بارانداز دیگر نتیجه را 10 بر 2 کرد تا کار برای کشتی گیر ایرانی سخت شود. زیبایی کشتی برای ایرانی ها از جایی شروع شد که پیمان حریف را به خاک برد، 2 بارانداز انجام داد تا نتیجه 7 بر 10 شود. 2 بار پی در پی پای حریف ترک بیرون رفت تا 9 بر 10 پیمان به حریف نزدیک شود اما در یک زیرگیری زیبا حریف به خاک رفت تا در یک بازگشت رویایی نتیجه 11 بر 10 شود. حریف ترکیه ای از نفس افتاده بود تا در نهایت پیمان یاراحمدی 12 بر 10 برنده بازی باشد.

* 86 کیلوگرم؛ مانور قدرت حسن یزدانی با ضربه فنی
تمام ایران منتظر این کشتی بودند. اولین کشتی جهانی حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم. حالا او رو در روی سردار بوکه قرار گرفته است اما در همان 30 ثانیه اول توانست با یک زیر گیری او را به خاک ببرد و پس از آن با یک باراندازه نتیجه را 4 بر صفر کند. اعتراض مربیان ایرانی یک امیتاز دیگر را هم برای حسن یزدانی به همراه داشت اما زیباترین صحنه این دیدار زمانی اتفاق افتاد که بوکه قصد داشت به پشت حسن برود اما لنگ فوق العاده یزدانی 4 امتیاز را به همراه داشت تا سالن به وجد بیاید. یک خاک و بارانداز یازدهمین امتیاز را برای پسر طلایی ایران در المپیک را به همراه داشت تا ششمین پیروزی ایران مقابل ترکیه با امتیاز 11 بر یک به دست بیاید.

* 97 کیلوگرم؛ ضربه فنی محمدی در 2 دقیقه
هفتمین دیدار دو تیم در حالی آغاز شد که فاروک آکویان و امیر محمدی به مصاف هم رفتند. به محض به صدا درآمدن سوت آغاز محمدی در 18 ثانیه با یک زیرگیری و 2 بارانداز نتیجه را 6 بر صفر کرد. در کمتر از یک دقیقه با یک زیرگیری دیگر نتیجه 8 بر صفر شد و تنها امیر محمدی برای برد با امتیاز عالی 10 بر صفر 2 دقیقه نیاز داشت تا هفتمین برد ایران مقابل ترکیه را به دست بیاورد.

* 125 کیلوگرم؛ آخرین ضربه فنی با هنرمندی قاسمی
پس از 6 پیروزی طوفانی کمیل قاسمی در آخرین دیدار دو تیم رو در روی سلیم ارکان قرار گرفت تا یک برد قاطع را برای ایران رقم بزند. تنها پس از گذشت 30 ثانیه کمیل قاسمی با یک زیرگیری و بارانداز 4 امتیاز را کسب کرد و اعتراض مربیان ترکیه ای هم فایده ای نداشت. سوبلس کمیل تنها امتیاز خاک را به همراه داشت اما با همین نتیجه او 6 بر صفر پیش افتاد تا حریف برای ادامه کار مشکل زیادی را پیش رو داشته باشد. یک خاک و بار انداز در 2 دقیقه نتیجه را 10 بر صفر به سود کمیل قاسمی کرد تا ایران با این پیروزی در نهایت 8 بر صفر ترکیه را شکست دهد.


http://www.varzesh3.com/news/1396193/شاهکار-کشتی-گیران-ایرانی-در-جشنواره-ضربه-فنی
 

Babr

Football Legend
Nov 24, 2002
27,304
1,192
#9
Yazdani lost, zarbe fani shod.

4-2 Iran
He was competing in a weight higher(86) and against David Tylor(who beat Sharifov, Bronze medalist of last year Olympics ealier), Yazdani was leading his match for most part, i guess lack of experience was the main reason he lost his fight, he will learn from that.
 

TeamMeli

Legionnaire
Feb 5, 2014
7,265
26
Las Vegas, NV
#10
Nice job by Iran anyone have the full highlight of the match? Just came back from SD, nice job by Iran and I never experience going up in a weight class but I experienced cutting from 225 to 175(right now 185). Anyways nice win by Iran and good job beating USA 5-3.
 

Hooshmand

National Team Player
Oct 12, 2011
7,307
456
UK
#11
Iran vs Mongolia - 2017 Wrestling Freestyle World Cup in Kermanshah (HD) (Full) - ایران - مغولستان

[video=youtube;_CaeqhDg5CQ]http://www.youtube.com/watch?v=_CaeqhDg5CQ[/video]
 

TeamMeli

Legionnaire
Feb 5, 2014
7,265
26
Las Vegas, NV
#13
Merci Babr jan it was a very exciting match. At first the Iranians dominated but then Jordan "The MAN" Burroughs won his match and the USA made it a match. Clearly, the best teams are Iran and then USA. I might not have a backgrond in koshti but I have a grappling background from jiu jitsu and I played American football. Honestly you can use a ton of the Jiu Jitsu and football concepts, werstling is all about leverage, if you win the leverage battle, then you won the match. Also, American football players make the best wrestlers. Some of the best line backers Michigan State ever had were guys they picked up on the wrestling team. They had to because they had some injuries but it usually works out. Just my thoughts and great job by Iran. BTW I had a very tough time understnading the commentators accent but I really enjoyed the match. From a kohsto and fight fan, thank you for posting the clips. I love ANYTHING that has to do with fighting be it MMA, boxing, koshti, BJJ Mauh Thai whatever it's all good.
 

Playboy

IPL Player
Oct 18, 2010
3,346
270
#14
too bad iranian fans missed the mongolian coaching strip show.

[video=youtube;3TKXikW5gwo]https://www.youtube.com/watch?v=3TKXikW5gwo[/video]
 

TeamMeli

Legionnaire
Feb 5, 2014
7,265
26
Las Vegas, NV
#15
:smile: What a jagoff, my abs can't breathe! That was the funniest $hit ever in the history of freestyle wrestling! I am surprised nobody kicked the living crap out of this dude, he pulled that crap, in the Islamic freaking Republic of Iran and lived to tell about it?
 
Apr 15, 2016
1,481
1
Suisse
#16
Clearly, the best teams are Iran and then USA.
Make no mistake, i have wrestling background and i say the Russians would win 7 out of 10 times against americans and even Azarbaijan has a clear shot to win 5 out of 5 times against US because they are still making use of the old and very fine soviet coaching school and training methods. IR is a good wrestling team nowadays but even IR would struggle to win 5 out of 10 times against the Russians. Russians could put together atleast 5 teams that could compete for the first 3 places in world cups. 5 teams with close to no drop in quality from 1 to 5. The Russians are still the best combo of old, fine wrestling technique and power followed closely by Iran. These two are traditional wrestling nations. Americans have the physical tools and they train hard and they never lack will power their conditioning is excellent but they lose big time when it comes to technique. Most american wins in wrestling come through overpowering and outlasting the opponent and not because of technical domination.
 
Last edited:

TeamMeli

Legionnaire
Feb 5, 2014
7,265
26
Las Vegas, NV
#17
Make no mistake, i have wrestling background and i say the Russians would win 7 out of 10 times against americans and even Azarbaijan has a clear shot to win 5 out of 5 times against US because they are still making use of the old and very fine soviet coaching school and training methods. IR is a good wrestling team nowadays but even IR would struggle to win 5 out of 10 times against the Russians. Russians could put together atleast 5 teams that could compete for the first 3 places in world cups. 5 teams with close to no drop in quality from 1 to 5. The Russians are still the best combo of old, fine wrestling technique and power followed closely by Iran. These two are traditional wrestling nations. Americans have the physical tools and they train hard and they never lack will power their conditioning is excellent but they lose big time when it comes to technique. Most american wins in wrestling come through overpowering and outlasting the opponent and not because of technical domination.
Well I agree with you that the Russians have a good team but every time Russia faced Iran recently, Iran dominated Russia. Now if you go back to the fall of the Berlin Wall, the Soviet Union's Wrestling program was top flight.. In fact, in the 50s-80s the Soviet championships were more competitive than the Olympics. I think after the fall of the CCCP, Russia lost that program and of couruse losing all of those countries does not help. I think in one Olympics, Ukraine won 20 medals alone. I think right now Iran has the best wrestling team in the WORLD HANDS DOWN. I have a background in grappling, maybe not koshti but jiu jitsu. I am AMAZED at the Iranians footwork but the reason why I am not totally disagreeing with you is only two teams are good at the RUSSIAN ATTACK.

Russia and Iran make you guess what you going to do next, with your footwork. It is all about making your opponent guess wrong, then attack! The Iranians and Russians are monsters at that. As for Azerbaican they have been hit and miss recently, they did all right this time and placed 3rd but Iran is the top of the class. I would say the American team is decent and probably 2nd right now, slightly ahead of Russia and Azer only because of the resources and facilities USA has. Every major Uni has a wrestling team and most American HS's have a wrestling program. BTW Too bad our didn't, otherwise I would have totally taken Wrestling. We were a football program anyways back to the topic. We can make an argument for who is #2 but I say #1 right now is the IR. I must say though from the 50s-80s nobody could touch the CCCP. When Dan Gable beat the Soviet 72 Olympics, everyone was shocked. Well it was not even close, Dan Gable did not even give up a single point. So back in the day it was considered a SHOCK to beat mighty CCCP but now a days Russia is hit and miss. To me their team is nothing that elite Iran has the elite wrestlers right now. I like your take on wrestling it is good to talk to someone who understand the history of Soviet Wrestling. Here is a hypothetical what if we could time travel and take Iran's best team and put them up against the Soviet teams of the past. I wonder how well would we do? BTW Azerbaijan has good coaching and the Soviet program but again even Russia is not the Old Soviet Union/CCCP wrestling team, those days are GONE. Russia can be good but right now team Iran is the BOSS.
 
Last edited:

TeamMeli

Legionnaire
Feb 5, 2014
7,265
26
Las Vegas, NV
#18
Oh one thing, we effed up in Brazil Olympics but overall Iran has the best team 1-5. Iran could probably send in their B team and still finish in the top 3. For now, the other nations need to catch up to Iran. Who is second well probably it is between Russ and USA, perhaps Azer as well but competition wise, USA has been putting up the better results. Hopefully the Iranian National Wrestling Team will redeem itself, at the next Summer Olympics. Iran still did all right but not by our standards. As for Russia, they will never be the old SU/CCCP, unless something drastic happens because they lost quite a bit of people power and land. They are still a formidable foe I bet you if Russia were there they would at least medal and bump either USA or Azer out.
 

Babr

Football Legend
Nov 24, 2002
27,304
1,192
#19
Iran take this competition too serious. More than Russians and few others and then results in world championship and olympics, 2 by far the most important wrestling tournaments are not as good as this one.
 

TeamMeli

Legionnaire
Feb 5, 2014
7,265
26
Las Vegas, NV
#20
Iran take this competition too serious. More than Russians and few others and then results in world championship and olympics, 2 by far the most important wrestling tournaments are not as good as this one.
Yes but Iran also dominated the previous world championsips, I believe back to back. We only screwed up in the last Olympics. We sill did all right but not by Iran standards. This is still a good tune up for the Olympics, along with the wrestling championships. I am sure there will be one before the next Olympics all the teams will be fighting for 2nd.