Nasser khan, the ostoreh, is gone

Feb 7, 2004
13,568
0
#1
I am truly sorry to be bearer of this terrible news.

Our Nasser khan, the ostorh passed away.

I am devastated and can find no words to describe my feelings at this moment


ناصر حجازی دار فانی را وداع گفت


دروازه بان اسطوره ای فوتبال کشورمان پس از تحمل بیماری ریوی صبح امروز دارفانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر حجازی دروازه بان اسطوره ای فوتبال ایران و تیم استقلال ساعت 10:55 دقیقه صبح امروز دوشنبه به دلیل بیماری سرطان ریه در بیمارستان کسری تهران درگذشت.

گروه ورزشی خبرگزاری مهر درگذشت ناصر حجازی را به خانواده آن مرحوم و اهالی فوتبال تسلیت عرض می نماید.

خبرهای تکمیلی متعاقبا ارسال می شود.
 
Feb 7, 2004
13,568
0
#3
گزارش از مردی که ایستاده مرد


ناصر حجازی؛ بسکتبالیستی که اسطوره فوتبال شد
خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: مرحوم ناصر حجازی اسطوره دروازه بانی فوتبال ایران در حالی در این رشته ورزشی به یکی از نوادر تاریخ کشورمان مبدل شد که در ابتدا بسکتبالیست بود و به تیم جوانان بسکتبال کشور هم دعوت شده بود.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر حجازی دروازه بان اسطوره ای فوتبال ایران روز 28 آذرماه سال 1328 دیده به جهان گشود. وی همراه با 4 خواهر و یک برادرش در خانواده ای هشت نفری زندگی می کرد. پدرش متولد تبریز بود و آژانس املاک داشت.

حجازی دوره ابتدایی را در دبستان هخامنش و دوره دبیرستان را در دبیرستانهای سعادت، سینا، سهند و شرق طی کرد. در سال 1350 وارد مدرسه عالی ترجمه شد و بعد از 6 سال به دلیل مسافرت های ورزشی موفق شد، لیسانس خود را دریافت کند.

حجازی دارای دو فرزند به نام های آتوسا و آتیلاست که هردو فوتبالیست بوده اند. آتیلا چند سال در تیم استقلال تهران بازی می کرد و آتوسا هم نخستین کاپیتان تیم ملی فوتسال بانوان ایران بود. دامادش (همسر آتوسا) سعید رمضانی هم بازیکن حرفه ای فوتبال است و فرزند آنها نیز امیرارسلان نام دارد.

اسطوره چگونه فوتبالیست شد

رشته ورزشی اصلی اش بسکتبال بود و در 16 سالگی در تیم منتخب دبیرستان ابومسلم بازی می کرد و حتی به اردوی تیم جوانان بسکتبال ایران هم دعوت شد. در آن زمان در زمین های خاکی واقع در منطقه دامپزشکی فعلی، جامی به نام جام شهرزاد برگزار می کردند که حجازی نیز در تیمی به عنوان مهاجم بازی می کرد.

حجازی روزی با دوستانش به تماشای مسابقات فوتبال منطقه 8 می رود و در آنجا تیم منتخب مدرسه اش بازی داشت که اتفاقا دروازبان تیم آسیب دیده بود. حسین دستگاه (خبرنگار وقت کیهان ورزشی) که مربی تیم مدرسه بود، وی را صدا می زند و پست دروازبانی را به او می سپارد.

خودش این ماجرا آن روز را این چنین تعریف می کند: "من فوتبال را تنها به صورت تفریحی دنبال می کردم و رشته اصلی ام بسکتبال بود و حتی برای تیم جوانان بسکتبال ایران هم انتخاب شدم. ماجرای فوتبال بازی کردنم از اینجا شروع شد که روزی با دوستان به تماشای بازی آموزشگاهی که تیم مدرسه ما هم در آن شرکت داشت رفتیم. در همان روز دروازه بان تیم مدرسه ما آسیب دید مربی تیم مرا صدا زد و گفت ناصر بیا درون دروازه بایست من هم گفتم آقا اصلا من نمی توانم من فقط گاهی فوتبال بازی می کنم آنهم هافبک تیم نه دروازه بان".

حجازی ادامه داد: " مربی دست بردار نبود و می گفت تو قد بلند هستی و بسکتبالیست هم بودی حتما می توانی چند توپ هوایی رو بگیری. خلاصه با اصرار مربی و با ترس و لرز و دلهره رفتم درون دروازه. آن روز برای من، روزی بیاد ماندنی و خاطره انگیز است. خودم هم باورم نمی شد با وجود آنکه برای اولین***بار درون دروازه ایستاده بودم، اینقدر خوب توپ می گرفتم. بازی که تمام شد همه تماشاگرانی که برای دیدن مسابقه آماده بودند تشویقم کردند".

دو ماه بعد همراه با تیم کیهان ورزشی که بازیکنانی همچون غلام وفاخواه، مهدی مناجاتی و مجید حلوایی را به خدمت داشت راهی گرگان می شود تا برای این تیم بازی کند. در گرگان در حالی که تنها 16 سال داشت، عملکرد خوبی را به نمایش می گذارد ولی در نهایت تیمش نتیجه را یک برصفر واگذار کرد.

حضور حجازی در عرصه بازیگری

حجازی در دوران بازیگری در تیم های فوتبال نادر، تاج، شهباز و استقلال بازی کرد. تیم نادر اولین باشگاه حجازی بود که با دریافت 300 تومان با این تیم قرارداد بست. نادر در آن زمان در دسته دوم باشگاه های تهران بازی می کرد.

ناصر حجازی سپس دروازه بان باشگاه تاج شد. زمانی که تیم ملی از ترکیه بازگشت مرحوم علی دانایی فرد پیشنهاد بازی در تاج را به حجازی داد و از سویی دیگر مرحوم آقا مدد نیز علاقمند بود که حجازی را به راه آهن ببرد. حجازی در نهایت با دریافت مبلغ 6 هزار تومان با تاج قرارداد امضا کرد و در ماه نیز 250 تومان حقوق برایش در نظر گرفته شد.

این انتقال برای ناصر حجازی بسیار خوش یمن بود و حجازی در همان سال اول، قهرمانی در مسابقات فوتبال جام باشگاه های آسیا و لیگ فوتبال کشور را با تیم تاج سابق جشن گرفت.

ناصر حجازی با تیم تاج سابق در سال های 1345 و 1350 قهرمان تهران و در سال 1353 قهرمان لیگ دوم تخت جمشید شد. حجازی در سال 1356 به شهباز رفت و یک سال و نیم بازی برای این تیم را تجربه کرد و در سال 1358 به استقلال بازگشت.

اسطوره در مرحله دوم حضور در جمع آبی پوشان، هفت سال دیگر در این تیم بازی کرد و با آبی های تهران دو بار در سال های 1362 و 1364 در حالی که بازوبند کاپیتانی تیمش را بر بازو می بست، قهرمان مسابقات فوتبال جام باشگاه های تهران شد.

حجازی زمانی که با تیم ملی به فرانسه رفت (پیش از جام جهانی 1978 آرژانتین) با پیشنهاد تیم پاریسن ژرمن فرانسه مواجه شد. نماینده این تیم در اردوی تیم با مهاجرانی درباره انتقال حجازی صحبت کرد اما حشمت مهاجرانی حجازی را متقاعد کرد که بعد از جام جهانی ممکن است با پیشنهادهای بهتری روبه رو شود و به این ترتیب این انتقال صورت نگرفت.

وی بعد از حضور در جام جهانی در سال 1356 از طرف باشگاه منچستر یونایتد پیشنهادی دریافت کرد و یک ماه با این تیم تمرین کرد و 5 بازی نیز در تیم ذخیره های منچستر انجام داد. آنها در نخستین بازی در اولدترافورد 5 بر صفر بولتون را شکست دادند و حجازی درخشش چشمگیری در آن بازی داشت. بعد از آن دیدار "دیوید فکستون" سرمربی منچستر حجازی را پسندید تا در یکی دیگر از بازی های تدارکاتی حجازی در برابر تیم استوک سیتی برای منچستر یونایتد بازی کرد.

حضور در عرصه ملی

حجازی در 17 سالگی توسط رایکوف به تیم فوتبال جوانان کشورمان دعوت شد. در نخستین بازی اش در این تیم در دیداری دوستانه در امجدیه مقابل تیم تاج بازی کرد که بسیاری از بزرگان آن زمان حضور داشتند و آن بازی به تساوی 3 بر 3 رسید.

وی پس از چند بازی دوستانه در آستانه حضور تیم ملی جوانان در رقابت های آسیایی بانکوک در یکی از تمرینات از ناحیه کتف مصدوم شد و از سفر به تایلند بازماند.

این دروازه بان در سن 18 سالگی و پس از اینکه نامش در اسامی دعوت شدگان به تیم ملی نبود، به فدراسیون فوتبال رفت و با رایکوف صحبت کرد. این مربی اصرار داشت دروازه بانی که کتفش شکسته دیگر گلر نمی شود اما اصرار حجازی اصرار داشت و در نهایت انتخاب شد. بعد از دو هفته حضور در اردوی تیم ملی به عنوان دروازه بان اصلی انتخاب و سپس به تورنمنتی در شوروی اعزام شدند.

ناصر حجازی در حالی دروازه بان اول تیم ملی فوتبال شد که بزرگانی مثل مهدی کشاورز و مرحوم فرهنگ بادکوبه در تاج قدیم و فرامرز ظلی و عزیز اصلی در تیم های دیگر، همچنان در حال قدرت نمایی بودند.

در سال 1348 و در سن 19 سالگی دروازه بان اول تیم ملی فوتبال ایران شد و نخستین بازی ملی خود را در 22 شهریور 1348 در آنکارا در مقابل پاکستان انجام داد که با نتیجه 4 بر 2 به نفع ایران پایان یافت.

بعد از ملحق شدن به تیم ملی ایران وی توانست با تصاحب جام ملت های آسیا در سال 1346 به افتخارات خود بیافزاید. وی قهرمانی در جام ملت های آسیا را دوبار دیگر در سال های 1350 و 1354 همراه با تیم ملی ایران تجربه کرد. یک قهرمانی در بازی های آسیایی 1974، حضور در المپیک 1972 مونیخ و جام جهانی 1978 آرژانتین، کسب سهمیه حضور در المپیک 1976 مونترال و مقام سومی جام ملت های آسیا 1980 را در کارنامه ورزشی اش دارد.

ناصر حجازی، آخرین بار سال 1359 و در حالی که تنها 29 سال داشت و در بازی ایران - کویت درون دروازه تیم ملی قرار گرفت. حجازی تا سال 1359 دروازه بان اول ایران بود اما بعد از آن به خاطر قانون 29 ساله ها که حضور در دروازه را برای بازیکنانی که بیش از 29 سال دارند منع می کرد، در اوج دوران ورزشی از تیم ملی کنار گذاشته شد و سرانجام در سال 1365 فوتبال را در 36 سالگی کنار گذاشت.

آغاز دوران مربیگری:
نخستین تجربه مربیگری حجازی در محمدان بنگلادش بود، نقطه اوج این باشگاه در سال 1367 با پیروزی بر پرسپولیس و صعود به یک چهارم نهایی جام باشگا های آسیا رقم خورد. حجازی به تیم فوتبال محمدان بنگلادش رفت و بعد از مدت کوتاهی سنگربانی، تبدیل به سرمربی موفقی برای این تیم شد و در آن سال محمدان بنگلادش را به جمع هشت تیم برتر آسیا رساند.

حجازی در مورد آن مسابقه می گوید: "رئیس باشگاه گفت می خواهم بیایم رختکن بگویم کمتر گل بخورید آبرویمان نرود. گفتم می خواهی بیایی روحیه بچه ها را تضعیف کنی؟ لازم نکرده، خودم به رختکن رفتم و گفتم بچه ها من پرسپولیس را می شناسم اصلا تیم نیست. خلاصه به داخل زمین رفتیم. در نیمه اول با گل کرمانی از ما جلو افتادند. در بین دو نیمه حسابی به بچه ها توپیدم. چشم تان روز بد نبیند با گل بیژن طاهری بازی را مساوی کردیم. بعد از آن گل خیلی فشار آوردیم چون برای صعود نیاز به پیروزی داشتیم. بازی طوری شده بود که فنونی زاده کاپیتان پرسپولیس می گفت بچه ها بزنید زیرش، یک بر یک هم می ریم بالا! در دقیقه 88 سانتری شد و مهاجم خارجی و سرعتی ما توپ را از زیر دستان سلطانی وارد دروازه کرد تا 2 بر یک پیروز شویم. این برد در تاریخ محمدان بنگلادش بی سابقه بود. بعد از بازی جشنی گرفتند که باورنکردنی بود. تمام مردم شهر بیرون آمده بودند. در جشن شهردار و وزیر امور خارجه هم حضور داشتند".

ناصر حجازی در سال 1369 و در حالی که 40 ساله بود، به ایران بازگشت. وی مربی بسیاری از تیم های فوتبال از قبیل بانک تجارت، شهرداری کرمان، ماشین سازی تبریز، ذوب آهن و سپاهان اصفهان، نساجی مازندران، استقلال تهران، استقلال رشت و استقلال اهواز بوده است.

در زمان مربیگری تیم استقلال تهران، ناصر حجازی توانست با این تیم به فینال جام باشگاه های آسیا برسد ولی در نهایت آبی پوشان را به نایب قهرمانی قاره کهن رساند. در طی دوران مربیگری، ناصر حجازی توانسته است بازیکنانی مانند علی دایی و رحمان رضایی را به فوتبال ایران معرفی کند.

حجازی از محبوب ترین و مشهورترین فوتبالیست های ایرانی به شمار می رود و در استقلال تهران از او به عنوان تنها اسطوره این باشگاه نام برده می شود. در سال 1378 کنفدراسیون فوتبال آسیا وی را به عنوان دومین دروازه بان برتر قرن بیستمِ این قاره انتخاب کرد.

ضمن اینکه فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال حجازی را دومین دروازه‏ بان برتر قرن بیستم قاره آسیا پس از محمد الدعایه عربستانی معرفی کرده است.

برخی از افتخارات ناصر حجازی:

در سمت بازیکن (باشگاهی):
قهرمانی جام باشگاه های تهران (1347)
قهرمانی جام باشگاه های تهران (1348)
قهرمانی جام حذفی (1348)
جام میلز هندوستان (1348)
نایب قهرمانی جام باشگاه های تهران (1349)
نایب قهرمانی جام حذفی (1349)
قهرمانی جام باشگاه های آسیا (1349)
جام میلز هندوستان (1349)
قهرمانی جام باشگاه های تهران (1350)
قهرمانی جام دوستی (1351)
نایب قهرمانی جام هندوستان (1351)
قهرمانی جام اتحاد (1352)
نایب قهرمانی جام تخت جمشید (1352)
قهرمانی جام تخت جمشید (1353)
قهرمانی جام حذفی کشوری (1356)

در سمت بازیکن (ملی):

حضور در بازی های المپیک مونیخ 1972 (1350)
قهرمانی جام ملت های آسیا 1972 (1350)
قهرمانی در مسابقات جام ایران (1351)
قهرمانی بازی های آسیایی 1974 (1352)
قهرمانی جام ملت های آسیا 1976 (1354)
کسب سهمیه حضور در بازی های المیپیک 1976 (1354)
حضور در جام جهانی 1978 آرژانتین (1356)
مقام سومی جام ملت های آسیا 1980 (1358)

در سمت مربی:

قهرمان لیگ کشور 1376
قهرمانی جام پرچم ترکمنستان (1376)
نایب قهرمانی لیگ کشور (1377)
نایب قهرمانی جام باشگاه های آسیا 1377
صعود به جمع 8 تیم برتر آسیا همراه با تیم محمدان بنگلادش​
 
Last edited:

mashdi

Football Legend
Sep 29, 2005
39,274
1
#6
واقعا حیف شد
انسان ِ شریفی بود.زبان ِ من از بیان ِ شدت ِ تاثر ِ من از درگذشت ِ این انسان ِ شریف کوتاه است
بخشی از از قلب ِ من را کند و با خودش بُرد
روانش شاد باد

سعدیا مرد ِ نکونام نمیرد هرگز
مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده ی عالم دوام ِ ما
 

Sly

Football Legend
Oct 18, 2002
27,296
350
#8
Well, now he's in peace! Khoda biyamorzatesh!

I don't know why but harchi adame khoobe va adam hesabiye az in donya mire vali harchi adame darbo daghoono jenayatkare, hichvaght nemimiran! What can you say?!
 
Mar 13, 2007
2,966
0
#16
May he RIP. Saw him and roshan and habib and a few others as a kid once at one of my uncle's parties and thought he was very tall and cool looking, pretty sure I played with his kid as well, but I have to confirm else mehdi and messi will ask to verify my sources!
 

ferdosi

Bench Warmer
Apr 21, 2004
2,189
0
#17
Rest in Piece.... Khejli mard bodiiiiii..... Chera haroomzadehajiiie mesle Mesbah, Khameneieee va jennati madar jendeh inhameh omr mikonand oonvaght yek varzeshkar va tahsil kardeh bayad 61 salegi az pisheh ma bereh???