Outrage as Iranian wrestler 'forced' to lose match

Pooya

Administrator
Staff member
Sep 23, 2004
35,398
1,454
Vancouver, Canada
www.IranSportsPress.com
Iranians are calling foul on social media after an Iranian wrestler appeared to deliberately lose a match on Saturday to avoid facing an Israeli opponent in the 86kg category of the Senior U23 World Championship in Poland.
Although leading 3-2 in the fourth minute, freestyle wrestler Alireza Karimi-Machiani crashed out of his match against Russia's Alikhan Zhabrailov after appearing to receive instructions to lose, rather than face Israel's Uri Kalashnikov in the next round.
Iran does not recognise the state of Israel and forbids its athletes from competing against Israelis at international sports events.
Iranians reacted with outrage on social media, sharing footage of the match.
In one clip, a man's voice, suspected by observers to be Karimi-Machiani's trainer, can be heard saying "lose Alireza", as the Iranian is winning. The trainer then stops the match to speak privately with the wrestler who then returns to lose the match 3-14.

source: http://www.bbc.com/news/blogs-trending-42137066

Kian Pars

Elite Member
Dec 9, 2005
2,557
362
Imagine the stress the wrestlers go through being scared of having bad luck of playing agianst wrestlers from Israel. On the other hand Israeli wrestlers wish they get Iranian wrestlers, an easy win.

homaie

Elite Member
Mar 1, 2003
5,061
1,218
NY/NJ in USA
http://www.iran-emrooz.net/index.php/news1/72032/

طنین حقارت***بار «باید ببازی علیرضا» در سالن مسابقه
«کشتی علیرضاکریمی آئینه وضعیت امروز ما است. نه روی حمایت از مظلوم داریم، نه افتخار شکست دادن ظالم. نه توجیهی برای افکار عمومی داریم و نه شجاعتی برای طرح آرمان***هایمان. می***خواستیم فیتیله را بی***سرو صدا پایین بکشیم اما امان از فیتیله پیچ پرسروصدا.»

علیرضا کریمی با وجود داشتن تنها ۲۳ سال سن افتخارات زیادی را برای کشتی ایران در رده***های سنی مختلف به ارمغان آورده و بارها باعث اهتزاز پرچم ایران در رویدادهای جهانی و آسیایی شده است.

به گزارش ایسنا، کریمی، یک مدال نقره و ۲ طلای آسیا در رده نوجوانان، طلای جهان و آسیا در رده جوانان و ۲ طلای آسیا و برنز با ارزش جهان در رده بزرگسالان را در کارنامه خود دارد. باید به ویترین افتخارات کریمی دو مدال طلای جهان نیز اضافه می***شد اما هم***گروهی با کشتی***گیر اسرائیلی در رقابت***های جهانی جوانان و این***بار در رقابت***های جهانی زیر ۲۳ سال باعث شد وی علی***رغم شایستگی در رسیدن به ۲ مدال طلای جهان، مقابل رقبا به عمد شکست بخورد تا با نماینده اسراییل سرشاخ نشود.

این اتفاق نه تنها باعث لطمه روحی شدید به این کشتی***گیر و بر باد رفتن زحمات چندین ماهه او در تمرینات تیم ملی شد بلکه باعث شد تیم ایران که با مدال طلای کریمی می***توانست بر سکوی سوم جهان بایستد در نهایت در جایگاه هشتمی جهان قرار گیرد تا از این بابت نیز کشتی ایران شدیدا متضرر شود و کشتی***گیر گمنام اسرائیلی ضمن گرفتن سکوی سومی از ایران، به راحتی به مدال برنز جهان برسد.

علیرضا کریمی آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران در گفت***وگو با خبرگزاری ایسنا، درباره حذف ناباورانه می***گوید:

روز وزن کشی من بعد از کشتی گیر اسراییل وزن کشی کردم. قرعه او ۲۳ شد و قرعه من ۲۲. ابتدا فکر کردم در همان دور اول به کشتی گیر اسراییلی خوردم اما بعد معلوم شد من دور اول به حریف روس خوردم و کشتی گیر اسراییلی به حریف آمریکایی خورد و برنده این ۲ مبارزه دور دوم باید به مصاف هم می رفتند. ما هم از این موضوع خوشحال شدیم چرا که تا حد زیادی اطمینان داشتیم کشتی گیر اسراییلی مقابل حریف آمریکایی شکست بخورد و به دور دوم نرسد اما اتفاقات رخ داده کاملا بر خلاف انتظارات و پیش***بینی ما بود.

یک دقیقه مانده به پایان مبارزه گفتند «باید ببازی»

کشتی من با حریف روس و مبارزه کشتی***گیران آمریکا و اسراییل حدودا همزمان با هم شروع شد. من پرقدرت مبارزه را آغاز کردم و تا دقیقه ۵ مبارزه و یک دقیقه مانده به پایان ۳ بر ۲ از حریفم پیش بودم. تازه بدنم راه افتاده بود و حریف روس هم کاملا بریده بود. دنبال این بودم که امتیازات بیشتری هم از او بگیرم تا با اختلاف بالا او را شکست بدهم اما یک دقیقه مانده به پایان مبارزه به یکباره دیدم مربیانم چلنج را انداختند و اعتراض کردند. وقتی این صحنه را دیدم به آن***ها گفتم من که جلو هستم و مشکلی نیست پس چرا چلنج کردید که آن ها به من گفتند حریف اسراییلی موفق به شکست کشتی***گیر آمریکایی شد و تو باید به حریفت ببازی تا دور بعد به اسراییل نخوری.

وقتی این حرف را شنیدم دنیا روی سرم خراب شد. در یک آن تمام زحمات و سختی***هایی که ماه***ها در تمرینات و دور از خانواده به امید کسب مدال طلای جهان متحمل شده بودم از جلوی چشمانم گذشت. شوکه شده بودم و انگار سطل آب یخ را روی سرم ریختند. دیگر قدرت ایستادن روی پاهایم را هم نداشتم. دیدم ده نفر همگی فریاد می زنند «باید ببازی باید ببازی». به کشتی برگشتم کاملا وا دادم. حریف روس بلافاصله شروع کرد به حمله کردن من هم فقط ایستاده بودم. من را در خاک نشاند و به راحتی و بدون هیچ مقاومتی چند فتیله پیچ روی من اجرا کرد و در ده ثانیه کار را تمام کرد و کار من هم تمام شد.

برای دومین مرتبه است که با قرعه اسراییل در مسابقات جهانی مواجه می***شوم. یک***بار نیز در مسابقات جهانی جوانان در سال ۲۰۱۳ به قرعه اسراییل خوردم و به حقم که مدال طلا بود نرسیدم. آن زمان قهرمان آسیا هم شده بودم و به من گفتند به اندازه پاداش قهرمان جهان که ۴۰ سکه بود به تو می***دهیم اما وقتی پدرم پس از مسابقات جهانی ۱۳۹۲ با نامه فدراسیون کشتی به وزارت ورزش رفت و خواستار عمل مسوولان به قول***شان شد به او گفته بودند، «به ما ربطی ندارد که پاداش کشتی نگرفتنش مقابل اسراییل را بدهیم. بروید از هر کس که گفته با اسراییل کشتی نگیرید پاداش***تان را از او بگیرید» در نهایت هم به جای ۴۰ سکه فقط یک کارت هدیه یک میلیون تومانی دادند و تمام!

امسال هم قرار بود به نفرات اول ۶۰ سکه پاداش بدهند اما باز هم به کشتی گیر اسراییل خوردم و به حقم نرسیدم و همه زحماتم بر باد رفت. به***راحتی قهرمان جهان می***شدم اما این اتفاق مانع آن شد. من حریف روس را به***راحتی می بردم اما این اتفاق باعث شد او فینالیست شود. من دیگر فینالیست این وزن را که کشتی***گیر قزاق بود را پیش از این ۴ مرتبه ده بر صفر شکست داده بودم. حتی تا ثانیه***های پایانی فینال کشتی***گیر روس شکست خورده بود اما در ثانیه***های پایانی امتیاز گرفت و حریف قزاق را شکست داد و قهرمان شد.