Question About General Relationships:?

Oct 18, 2002
12,085
17
here
www.apfn.org
I just heard a woman calling TV and complaining about her husband becoming uninterested in her and she said it started about 8 months ago!
I know of a couple of coworkers who started to have relationship problems starting about the same time (last October or so)...
Then my best friend started to have problems (his fiancée broke up with him for no reason at all)?...they are mostly men who have problem with their wife or fiancée or even parents, etc.
But I also know a couple of other people who have other problems (not in regard to relationship) starting about the same time..so...
It made me wonder if any of you guys have (god forbid) problems in your life or know someone who does?

If so please let me know, if it is related to relationship or other problems and make sure state when it happened)....
I just wondered whats going on? Is something in the air? l(or airwaves)?
please be serious this is a scientific survey!

Thanks!

PS the location seems to be unrelated! I mean these people are all over the world.

Dec 12, 2002
8,517
1
usa
it is a turning point in people life, i call it awaking . i see that a positive move to correct their wrong doing in relation.either in relation ,work,society, parenthood .
it is not bad though .maybe a good sign .
however i don't think calling to a tv show is good idea .those issues should be solved by both parties .with respect .
there is for sure human are not emotionally and physically always in their peak mood .

Oct 18, 2002
12,085
17
here
www.apfn.org
well said payan jan;
I agree...
I am just a sucker for data. I wanted to collect info. and maybe make something out of it. sort of like the old farmers almanacs (we had those in Iran and probably the west got it from us) you know the kind which says for example; in the month of may there will be too much rain and flood, buying a house is very good, marrying is very bad etc, etc...lol (its kind of like fortune telling) :D but mostly you can predict things from collected data.

BTW speaking of collecting data, there is this company which uses their own secretive software and collects data from all over the world from what people are writing or saying to each other and then takes the data and predicts things (like it predicted obama will be president) and many other things which has come true!
The spokesman for the company said there is glitch in the system starting at the end of 2012 and for 5 months there is No data at all and everything is blank!?
They think there will be a solar flare directly hitting the earth knocking down power grids All satellites (no power, no phones (wired orr wireless) no internet or any other electronic communications for 5 months)!!

I hope not but this software has been almost 100% accurate.
I'll look and see what the name of the company/software is...For those who want sources...

I cannot imagine life with no electricity. I mean I could do without telephone or internet but power? (think about it the life will stop their will be no gas/fuel to put in your car no food in stores no nothing) yak, that is not good!

Anyway.... Anyone else has any stories/data to tell about relationships? (or hardship in general)?
oh didnt our own Niloufar get hit with hard times recently?
(u dont need to give details just a yes or no is enough).

Thanks!

Dec 12, 2002
8,517
1
usa
meyti, great post ,you said you can't imagine life with electricity, it is true .but even with all benefit from it still there are some harm we get from it .actaully i believe we consider about air polution,sound polution i am getting worried about the lite polution which it is harmful to sight nerve and producing poisin in brain .
however i can't imagine life without water . btw human as for structure pretty same but when it comes down to emotion then there are many factors involved,so we can't describe one for all the people for relation .
another important factor is experience ,age ,intelligence might have real affect in relations .
it was time i couldn't imagine life with out boobs, but eversince those phony boobs came to market i lost my trust to boobs .so i am ok though now . in other words . i don't know when i see people who call to tv station asking advises for relation and the people who answering the question seems like they do have more issues .
thanks for the post .i don't know why no one reply this important thread . maybe they all live in lala land .

OSTAD POOYA

National Team Player
Jan 26, 2004
4,678
426
I thought the post has to do with General's relationships as well and was kind of disappointed. I hope he sheds some light on this matter and provides some advice about this subject!

May 9, 2004
15,166
179

با عرض معذرت از دوست گرامیم مهدی خان
می دانم که ترید در مورد چیز دیگری است ولی چون برخی از دوستان دلخور شدند که چرا در مورد علاقه های عشقی و دوستی من نبوده انها را ناکام نمی گذارم و دلخور نمی کنم
و همچنین می خواهم به ایندسته بگویم که واهمه ای از نوشت یا صحبت کردن در مورد رابطه ام با تین ایجرها هیچ واهمه ای ندارم بلکه
به نظر من می بایستی جامعه را اگاه کرد که که تابو شدن این رابطه فقط و فقط یک شستشوی مغزی غربی بوده نه کمتر و نه بیشتر
در مورد رابطه هایم
باور کنید من خودم بعضی وقتها از خودم تعجب می کنم
با خیلی از دخترها از تین ایجر گرفته تا زنها سی و پنج چهل سال دوستی برقرار کرده ام
بعضی وقت ها از زنهای پخته خیلی خوشم می اید و احساس می کنم زنها بین سی تا چهل سال خیلی از نظر سکسی مرا به خود جذب میکنند
حتی ان دوران جوانی چنین احساسی را داشتم
شاید حتی قبل از ان یعنی در دوران نوباوگی
بعضی وقتها از تین ایجرها خوشم می اید یعنی کاملا برعکس
انسان موجود عجیبی است
چه دخترهایی که از زندگی من نگذشتند و در دفتر قلب کلمه یا جمله یا داستانی ننوشتند و رفتند
از کدامشان بگویم
از دانه و ریم لینا لبنانی یا لمیس و لبنه و دینا اردنی
که در حالی که با دانه رابطه داشتم با لینا هم رابطه داشتم و نمی دانستم دختر عمه هم هستند
یادش بخیر مریم و افسانه ایرانی و شیما و میرفت مصری
شهد و ابرار و فاطمه و عذاری و نور و دو سه تا دیگر کویتی
یادش بخیر الهام سوری چه خاطرهایی هرچند که زود گذشت ولی در دفتر قلب سخت ثبت شد
هنوز لبخندهای کاشای لهستانی را که فقط برای یک روز عشق من بود و در کشتی ویکینگ از یستاد سوئد به هلسنکی می رفتیم را فراموش نکرده ام
چه شبی را با هم گذراندیم وانجا بود که باورم شد در تایتانیک روز و جاک واقعا وجود داشتند
و فقط یک داستان خیالی نبوده
و تنها در یک روز و یک شب می توان عشقی بزرگ را افرید
یادش بخیر تینا ی نروژی انروزی که الکسی روسی دوست من عاشق او شده بود و مدام به همان دیسکو سر می زدیم تا او را ببیند
خیلی پسر خجالتی بود شاید هم بخاطر عشقی که به او داشت خجالت می کشید که برود با ان گروه نروژی که تینا با انها بود صحبت کند
اخر کار من پیش قدم شدم و ای کاش نمی شدم که الکسی دوست عزیزم را برای همیشه از دست دادم
از کراسیمیرا بلغاری که شاید تنها دختری بود که از شانزده سالگی تا سی سالگی با هم رابطه داشتیم نگفتم
و نمی گویم که داستانی عجیب و غریبی است
یادش بخیر دارینا چکی دوست مادرش بودم ولی اخرکار مادر زنم می شد
یا از میرا و ایزابلا و ایفا که برای مدت طولانی همسفر شدیم بگویم
یا کارلای ایطالیایی که تا مدتها پاسوردهایم اسم فامیل او بود
یا کارولین المانی که زیبایی اش زیبایی شرقی ها و بخاطر او بود که لایپزیک را دوست داشتم
ولی از همه عجیب تر رابطه ام با دختر دوستم بود البته این رابطه یک طرفه بود و من هیچوقت نگذاشتم که به رابطه ای جدی بدل شود
و کلمات جای خود را عوض کنند و دختر دوستم بوشد دوست دخترم
دختری که تا الان شجاع تر از او را در عشق نیافتم
باور کنید اینها تنها رابطه هایی بود که در دفتر قلبم ثبت شده
بقیه قابل ذکر نیستند
اکثر انها را سالهاست ندیده ام و شاید الان ازدواج کرده اند شاید هزاران کیلومتر دورتر در یکجایی انها هم به یاد انروزهای که با هم بودیم هستند و
شاید نه
البته در مورد رابطه های یا رابطه کنونی دوست ندارم چیزی بنویسم
این هم تقدیم به همه ان دخترانی که یک روز در جایی از کنج قلب من جای گرفتند و بعد مثل طوفانی که از کویر می گذرد گذشتند !!!ا

[video=youtube;NAB5KJdSjuM]http://www.youtube.com/watch?v=NAB5KJdSjuM&feature=related[/video]

Sly

Elite Member
Oct 18, 2002
28,748
878
General jan, na be oon vajhehaye romantic va gham angiz va na be oon rabeteye ye rooze dar keshti va dokhtare doostet va hatta Daneh va Lina ke hamzaman ba jofteshoon boodi! :D

BTW:

LOOOOOOOOOOOOOOOL :D

Sly

Elite Member
Oct 18, 2002
28,748
878
Meyti joon, sorry....

as for the relationships, I think a lot of it can have something to do with the bad economy everywhere in the world. I think good economy brings happiness (despite what poets and philosophers have said during all times). Bad economy affects everyone, even their personal lives.

oghabealborz

Elite Member
Feb 18, 2005
15,113
2,590
Strawberry field

با عرض معذرت از دوست گرامیم مهدی خان
می دانم که ترید در مورد چیز دیگری است ولی چون برخی از دوستان دلخور شدند که چرا در مورد علاقه های عشقی و دوستی من نبوده انها را ناکام نمی گذارم و دلخور نمی کنم
و همچنین می خواهم به ایندسته بگویم که واهمه ای از نوشت یا صحبت کردن در مورد رابطه ام با تین ایجرها هیچ واهمه ای ندارم بلکه
به نظر من می بایستی جامعه را اگاه کرد که که تابو شدن این رابطه فقط و فقط یک شستشوی مغزی غربی بوده نه کمتر و نه بیشتر
در مورد رابطه هایم
باور کنید من خودم بعضی وقتها از خودم تعجب می کنم
با خیلی از دخترها از تین ایجر گرفته تا زنها سی و پنج چهل سال دوستی برقرار کرده ام
بعضی وقت ها از زنهای پخته خیلی خوشم می اید و احساس می کنم زنها بین سی تا چهل سال خیلی از نظر سکسی مرا به خود جذب میکنند
حتی ان دوران جوانی چنین احساسی را داشتم
شاید حتی قبل از ان یعنی در دوران نوباوگی
بعضی وقتها از تین ایجرها خوشم می اید یعنی کاملا برعکس
انسان موجود عجیبی است
چه دخترهایی که از زندگی من نگذشتند و در دفتر قلب کلمه یا جمله یا داستانی ننوشتند و رفتند
از کدامشان بگویم
از دانه و ریم لینا لبنانی یا لمیس و لبنه و دینا اردنی
که در حالی که با دانه رابطه داشتم با لینا هم رابطه داشتم و نمی دانستم دختر عمه هم هستند
یادش بخیر مریم و افسانه ایرانی و شیما و میرفت مصری
شهد و ابرار و فاطمه و عذاری و نور و دو سه تا دیگر کویتی
یادش بخیر الهام سوری چه خاطرهایی هرچند که زود گذشت ولی در دفتر قلب سخت ثبت شد
هنوز لبخندهای کاشای لهستانی را که فقط برای یک روز عشق من بود و در کشتی ویکینگ از یستاد سوئد به هلسنکی می رفتیم را فراموش نکرده ام
چه شبی را با هم گذراندیم وانجا بود که باورم شد در تایتانیک روز و جاک واقعا وجود داشتند
و فقط یک داستان خیالی نبوده
و تنها در یک روز و یک شب می توان عشقی بزرگ را افرید
یادش بخیر تینا ی نروژی انروزی که الکسی روسی دوست من عاشق او شده بود و مدام به همان دیسکو سر می زدیم تا او را ببیند
خیلی پسر خجالتی بود شاید هم بخاطر عشقی که به او داشت خجالت می کشید که برود با ان گروه نروژی که تینا با انها بود صحبت کند
اخر کار من پیش قدم شدم و ای کاش نمی شدم که الکسی دوست عزیزم را برای همیشه از دست دادم
از کراسیمیرا بلغاری که شاید تنها دختری بود که از شانزده سالگی تا سی سالگی با هم رابطه داشتیم نگفتم
و نمی گویم که داستانی عجیب و غریبی است
یا از میرا و ایزابلا و ایفا که برای مدت طولانی همسفر شدیم بگویم
یا کارلای ایطالیایی که تا مدتها پاسوردهایم اسم فامیل او بود
یا کارولین المانی که زیبایی اش زیبایی شرقی ها و بخاطر او بود که لایپزیک را دوست داشتم
ولی از همه عجیب تر رابطه ام با دختر دوستم بود البته این رابطه یک طرفه بود و من هیچوقت نگذاشتم که به رابطه ای جدی بدل شود
و کلمات جای خود را عوض کنند و دختر دوستم بوشد دوست دخترم
دختری که تا الان شجاع تر از او را در عشق نیافتم
باور کنید اینها تنها رابطه هایی بود که در دفتر قلبم ثبت شده
بقیه قابل ذکر نیستند
اکثر انها را سالهاست ندیده ام و شاید الان ازدواج کرده اند شاید هزاران کیلومتر دورتر در یکجایی انها هم به یاد انروزهای که با هم بودیم هستند و
شاید نه
البته در مورد رابطه های یا رابطه کنونی دوست ندارم چیزی بنویسم
این هم تقدیم به همه ان دخترانی که یک روز در جایی از کنج قلب من جای گرفتند و بعد مثل طوفانی که از کویر می گذرد گذشتند !!!ا

[video=youtube;NAB5KJdSjuM]http://www.youtube.com/watch?v=NAB5KJdSjuM&feature=related[/video]

Dear general

I am sure this was written by Behrooz Vosoughi and you hijacked it ...

regards

a jelous dude .:gun:

payan

Captain
Dec 12, 2002
8,517
1
usa
you write good poem and story ,seroiusly why don't you write a novel .
people like tolstoy and dostoevsky from couple of love stories made great novels .