اتومبیل فراری در جاده خاکی (چرا انقلاب شد؟&#15

Dec 30, 2014
899
356
General:

on the topic again, can I ask if you were in Iran at the time of the revolution? I do not mean exactly in Feb. 79, but in 1977-1978. Were you in Iran, or outsdie, or like some people going back an d forth.

I hope you do not mind me asking. But I have found that, among other factors, going through the revolution in Iran, does have an impact on one's views.

On your explanation (your very post) do you mean to imply that the class divisions or inequalities were a main factor? Or did you imply that Shah's (or his staff) neglect of some realities of the society were crucial?

I personally think that the latter was much more important than the former. One of the craziest things he did near the end, was changing the calendar. Though I am in agreement that the Iranian calendar should not be based on the movement of some tribe in the Arabian desert, he should have approached the topic much more intelligently. In general, his perceived arrogance (although I think it was much more perception than reality) was a contributing factor.

May 9, 2004
15,168
179
aslan man asabani nistam General.
bad ham mazerat mikhaam baray e englisi neveshtan.
motasefane man mesle shoma roozi 15 saa-at vaght nadarm inja post bedam.
خواهش میکنم کیوان جان
چون حداقل برای من خیلی سخته که اینجور جملات فارسی که با حروف الفبای انگلیسی نوشته میشه بخونم بقیه رو نمیدونم
بله درست می فرمایید من نمی دونم لامسب این ای اس پی چی داره که من حتی بعضی وقتها
حتی از رفتن به اوکشن های انتیک که خیلی دوست دارم می گذرم و میشینم اینجا یا پست میکنم یا می خونم
حتی بعضی وقت با پست های قدیمی دوستان حال میکنم

Chinaski

Elite Member
Jun 14, 2005
12,269
352
تو هم شدی چاینسکی
که یک صفحه فارسی با حروف الفبای انگلیسی می نویسه ادم بلانسبت گوز پیچ میشه تا بخواد دو کلمه اش رو بخونه ؟
اقا تو راست میگی همه حرفهات درسته این همه عصبانیت به خرج نده
ببند اون گاله رو گوسفند. تو رو کسی لازم نیست گوز پیچ کنه, مادر زاد گوز پیچی. حالا هم به زر زر های همیشگیت ادامه بده بدونه به تخم و خایه من پیچیدن رمال بیسواد.

Hooshmand

Elite Member
Oct 12, 2011
8,762
1,008
UK
ببند اون گاله رو گوسفند. تو رو کسی لازم نیست گوز پیچ کنه, مادر زاد گوز پیچی. حالا هم به زر زر های همیشگیت ادامه بده بدونه به تخم و خایه من پیچیدن رمال بیسواد.
In tarze harf zadan zeshteh!!

Rasty accounte Tehol o basti? ya gozashty har moghe ba in account ban mishi ba oon biay!!

Chinaski

Elite Member
Jun 14, 2005
12,269
352

Rasty accounte Tehol o basti? ya gozashty har moghe ba in account ban mishi ba oon biay!!
بچه آخوند, تو باز کسی نگفته ان گفتی من؟ دوباره یونجت کم کرده, افتادی به سم زدن؟

May 9, 2004
15,168
179
General:

on the topic again, can I ask if you were in Iran at the time of the revolution? I do not mean exactly in Feb. 79, but in 1977-1978. Were you in Iran, or outsdie, or like some people going back an d forth.

I hope you do not mind me asking. But I have found that, among other factors, going through the revolution in Iran, does have an impact on one's views.

On your explanation (your very post) do you mean to imply that the class divisions or inequalities were a main factor? Or did you imply that Shah's (or his staff) neglect of some realities of the society were crucial?

I personally think that the latter was much more important than the former. One of the craziest things he did near the end, was changing the calendar. Though I am in agreement that the Iranian calendar should not be based on the movement of some tribe in the Arabian desert, he should have approached the topic much more intelligently. In general, his perceived arrogance (although I think it was much more perception than reality) was a contributing factor.
نه خواهش میکنم دوست عزیز هر مطلبی را که خواستید بپرسید بنده در خودمت هستم
من قبل از انقلاب در ایران بودم البته سفرهای تفریحی یا مربوط به کار هم می رفتم و لی رویهمرفته در ایران بودم
بعد از انقلاب هم یک مدت کمی در ایران زندگی کردم
ولی مشکلاتی پیش امد که می بایستی خارج می شدم
در مورد عوامل که کدام بیشتر مهم بود نمی توان گفت که کدام عامل بیشتر مهم بود
درست مثل اینکه صد نفر به یک انسان با چوب و چماق حمله کنند و او را بزنند
حالا از این صد نفر کدام یک مهم بودند در اصل اگر یکی بود نمی توانست شخص را از پای در اورد
ولی وقتی صد عامل دست در دست هم می نهند هر کسی می تواند نسبت به زاویه ای که از ان حادثه را دیده
یک یا چند عامل را از مهمترین عوامل حساب کند
کارمند می تواند در مورد نابرابری در کاراعتراض کند
بیکار میتواند در مورد اینکه بیکار است اعتراض کند
اخوند می تواند در مورد مثلا همین مثالی که شما زدید اعتراض کند
کمونیست در مورد حق کارگران
و خلاصه هر یک یک عامل را بگیرند و به جان رژیم بیافتند
و رژیم هم بجای اینکه سپری در اینجا داشته باشد
لخت وعور بیاید جلو
اصلا مردان شاه در یک عالم دیگری زندگی می کردند من خودم که می توانم بگویم به این دسته نزدیک بودم وقتی می دیدم
که در روستاها وحتی جنوب شهر مردم چگونه زندگی میکنند احساس میکردم که طوفانی نزدیک است
ولی مگه میشد انتقاد کنی
اگر چیزی می گفتی حالا افسر گارد هم بودی به جرم توده ای بودن چوب توی استینت می کردند بلانسبت !!!ا
گفتم بلانسبت که متوجه شده باشید
یا مثلا توهین به عقاید مردم نه تنها مسلمانان حتی مسیحیان کار به جایی کشیده بود که همین هایی که ادعا می کردند ایران باستان را ارج مینهند مظهر پهلوانی
ایران یعنی رستم را در همین جشن و هنر شیراز به باد مسخره گرفته بودند که صدای برخی از همین
گردانندگان جشن هم در امد
یا مثلا تمسخر مسیح و توهین به مریم مقدس یا ماه رمضان مسلمانان که گفتم امدند
و درروز روشن در خیابان جلوی مردم یک مردم لخت را انداختن روی یک زنی حالا نکن کی بکن
ووقتی مردم اعتراض کردند که این چه کاری است که انجام می دهید
گفتن این هنر جدید است و تئاتر جدید است !!!!ا
که اگر توی امریکا هم بود با اعتراض مردم روبرو میشد
خوب در همیچن موقعیتی ایا این یک هدیه به خمینی نبود ؟
ایا این مثل ان نبود که به خمینی بگویی بیا وسط الان نوبت تو است ؟
الان نگاه کنید این رژیم مثلا یک بار در تلویزیون به یکی از ایلهای بختیاری در کهکیلویه بویر احمد توهین شد
سریع استاندار و فرماندار ودو سه تا وزیر و مدیر تلویزیون
رفتند انجا و با چاپلوسی که ما خودمان لر بختیاری هستیم
ما نوکر لر هستیم
شلوار لری پوشیدند و با زبان لری اواز خواندند و غافله را ختم کردند
حالا زمان شاه بود
ان وزیر بهش میگفتی برو یه کاری بکن
میگفت من برم از یک مشت دهاتی معذرت خواهی کنم ؟
حتی ناظم مدرسه هم نمی رفت که دو کلمه با انها حرف بزند
تو تا ساواکی می فرستادند ودو نفر را گوشمالی میکردند فکر میکردند خلاص مردم ساکت شدند
باور کنید اگر شاه در طی دوران سلطنتش که 35 سال طول کشید 35 بار به سی و پنج شهرستان فقیر و جنوب تهران سر می زد و فرح و وزرا به این روستا و ان روستا
می رفتند مردم بدبخت را دلداری می دادند هیچوقت خمینی نمی توانست مردم را برعلیه انها بشوراند
ولی اطرافیان شاه و فرح می گفتند اقا قباحت دارد شاه مملکت برود پیش اینها نخست وزیر و زرا هم نباید بروند
دو تا ژاندارم بفرستید بزنند تو سرشون ساکت میشوند
یکی از فرماندهان حکومت نظامی در تهران تعریف میکرد میگفت وقتی حکومت نظامی اعلام شد بعد از یک روز نزدیک به سیصد چهار صد نفر را دستگیر کرده بودند و اورند پیش من
ازشان پرسیدم چرا قانون حکومت نظامی را زیر پا گذاشته اید و امده اید بیرون
گفتند اقا ما فلان جا جنوب تهران زندگی میکنیم
اب نداریم یک پمپ اب هست که می بایستی برویم و همه ما از ان اب بیاوریم
توالت هم نداریم و یک توالت در منطقه ما هست که همه می رویم و انجا کارمان را میکنیم
امده ایم بیرون برویم بلانسبت شاش کنیم دستگیرمان کرده اند
فرمانده میگیه من تعجب کردم گفتم این دروغه
ولی وقتی رفتم دیدم راست می گویند صدها خانوار در یک محله نه اب دارند نه توالت
خوب حالا می رفتی بالا شهر وضع چطور بود ؟
ولی با این وجود این مردم اگر شاه می رفت به اینها سر می زد کمی رسیدگی می کرد
اینها به جای اینکه بروند دنبال خمینی همین بدبخت ها تا پای جان بخاطر شاه و تاج زرین شاه و شال سیمین فرح می ایستادند
خلاصه می بایستی از تاریخ درس گرفت
دولتمردان این رژیم تا حدودی درس گرفته اند
حالا شاید در نسلهای بعد فراموش کنند ولی به نظر می اید که اینها متوجه شده اند که کجا سفت کنند کجا شل کنند
کجا می بایستی سخت بایستند و کجا می بایستی ارام رفتار کنند
از طرف دیگر اکثریت مردم هم برعکس ان دوران سعی می کنند کاری به کار سیاست نداشته باشند و سرشان به گلیم خودشان باشد و بس
مخصوصا که سیاسیون اپوزسیون ما چنگی به دل نمی زنند و اصلا برنامه های اچوزسیون امروزه بیشتر
به فیلمهای صمد اقا در راه اژدها و صمد اقا دربدر میشود می ماند
تا یک الترناتیو حقیقی

بله جانم

May 9, 2004
15,168
179
زر زر زیادی نکن
من یکبار اینجا بهت نشون دادم الفبای فحاشی رو صد تا فحش یادت دادم که تو صد تا دائره المعارف می گشتی پیدا نمیکردی
همون بست بود
دیگه احتیاج نیست که چاک دهنمو برای یکی مثل تو باز کنم
همه میتونن برن و ببینند چطور مثل دخترهای باکره که شب حجله گونه هاشون سرخ میشه وزبونشون قفل میشه قفل کرده بودی
حالا بیخیال

Dec 30, 2014
899
356
نه خواهش میکنم دوست عزیز هر مطلبی را که خواستید بپرسید بنده در خودمت هستم
من قبل از انقلاب در ایران بودم البته سفرهای تفریحی یا مربوط به کار هم می رفتم و لی رویهمرفته در ایران بودم
بعد از انقلاب هم یک مدت کمی در ایران زندگی کردم
..................ولی مشکلاتی پیش امد که می بایستی خارج می شدم

بله جانم
Thanks General. In general, I agree with what you wrote. Bottom line, a lot factors worked hand in hand to cause these events. You are also right that Shah's inner circle were tone deaf, as they say in US. Meaning they were clueless about the state of the country's mind-set.

Having said that, I do believe that Shah's regime also had many dedicated and competent professionals, in all areas of Industry, government and military. Their loss whether to early executions, purges, and migration was a huge loss for the country, and a great benefit to other countries, such as US and Canada. I remember a Canadian official once described the Iranian revolution as the greatest gift to Canada due to the movement of many Iranian professionals to Canada in the 80's.

May 21, 2003
19,849
147
Not The Eshaalic Goozpublic !

what is the correlation of this comment to the topic?
use the magical tool called PM bro.
lets stay on the topic.

which brings me to the point that:
"yek seri fossil inja hamintor az shah, people around shah, etc etc iraad migiran, and at the same time they post pictures of satellites/mooshak/kir masnooyee in appreciation of the islamic republic"

I asked a simple question of Simply Gaines:"what about the revolution?" or should i say:"what about your revolution?" it has been in power for about the same number of years as the late shah.
do any of you have the power of critical reasoning to compare the two?
If you do please enlighten the rest of us with your opinion.