فوتبال دفاعي

Behrooz_C

Elite Member
Dec 10, 2005
16,651
1,566
A small island west of Africa
وقتي از فوتبال دفاعي و شانس و اقبال حرف ميزنيم از چي حرف ميزنيم؟
جديدا يه سري از دوستان حس خود برزيل پنداريشون بيدار شده و اعتراض دارن چرا تيم كيروش دفاعي بازي ميكنه و چقدر خوش شانسه و بازيش زيبا نيست و اينا.
والا من تا اونجايي كه يادم مياد بهترين خاطره از نسل طلايي فوتبالمون كيسه گل شدن تو جام جهاني هفتاد و هشت بوده و يك مساوي با بازيكناي خمار از سياه مستي شب قبل اسكاتلندي.
بعد هم كه بزرگترين دستاورد ملي مون كه براش سالگرد ميگيريم و باهاش خاطره بازي ميكنيم يه مساوي مفلوكانه با استرالياست.بعد از نود دقيقه تو قوطي بودن و ايت الكرسي خوندن و دست به دامن داور و تماشاچي شدن.
امريكا رو هم يادم نمياد در يك بازي تاكتيكي و يه طرفه برده باشيم.حميد استيلي تنها سر زندگيش رو زد و علي دايي دومين پاس تو در زندگيش رو داد و تمام.باقي بقايتان بود و دنبال توپ و امريكايي ها دويدن.
قهرماني پكن هم بگم؟بردهاي حداقلي و پنالتي ها و گل دقيقه صد و بيست و اون مرحوم؟؟
چرا يه جوري صحبت ميكنيد انگار ما تا قبل از اين برزيل بوديم حالا كيروش يونانمون كرده.والا ما از اول هم هيچي نبوديم،اون موقع هم مث چي دفاع ميكرديم تا كريمي دريبلي بزنه يا مهدوي كيا فراري بكنه يا دايي كله اي پرتاب كنه.فقط فرقش اينه كه اون موقع دفاع كردن هم بلد نبوديم،الان بلديم.اون موقع دايي و كريم و مهدي و خداداد بودن الان نيستن.

من اين تيم ملي رو دوس دارم.اين تيم ملي ايرانه.تيمي كه جون و خون و نفس داره.تيمي كه پشت دويدن هاش فكر هست،شعور هست.تيمي كه ميشه با بازياش،با جوونهاش،با لحظه هاش،خنديد و گريست و فرياد زد.

#
[h=6]Amir Mehdi Jule[/h]

Shahin2000

Bench Warmer
Oct 19, 2002
1,481
4
Payandeh jaan I don't think it was harsh at all. I still take out the Iran-Australia match from 1997 just for old times sake. Let's be honest with ourselves, Iran was extremely lucky in that game. We were man handled in the whole game. Somehow we ended up scoring in 2 fluke plays. The rest of the time, Australia dominated the match. Perhaps we were unlucky making it to WC in 2002. I think that team was better than our '98 team. In any case, after the revolution, we have never been a powerhouse in Asia. This is a reality which is hard for many to accept. We maybe slightly better than our Arab neighbors but when compared to Japan, South Korea and Australia, we would finish 4th in 8 out of 10 times.

May 9, 2004
15,168
179
حرفش کاملا درسته
اگر نگاه کنید می بینید که تقریبا همیشه ما از خط دفاعی گله کرده ایم
و خط حمله هم می بایستی ده تا خطر جدی بکنه تا یک گل بزنه
البته در برخی موارد استثنایی هم بوده ولی کلا را می گویم
انهایی که از این طرز بازی ایراد میگیرند بخاطر بیاورند که ما چند سال پیش در هر حمله ای که روی دروزمان میشد چه احساسی میکردیم
هر حمله روی دروازه ما بوی گل میداد
الان من شما را نمیدانم
ولی من ان احساس قبلی را ندارم یعنی ان دلهره هر حمله حریف که متظر یک اشتباه دفاع یا دروازبان بودبم را ندارم
باز تکرار میکنم من نمیگویم که تاکتیک این تیم عالیست ولی حداقل دفاع یک دفاع حرفه ای شده است و امیدوارم که در اینده هم به همین شکل بازی کنند
هنوز خط وسط و خط حمله ما به ان شکل مطلوب نرسیده
و من امیدوارم که روی این هم کار بشود
وباور کنید انوقت به اسانی به جام جهانی و فینال جام اسیا راه خواهیم یافت
البته این چنین برنامه ای سالها وقت لازم دارد
ولی همین که ستونهای اساسی این برنامه ریخته شده کافی است تا بقیه بنا در اینده ساخته شود
به نظر من فدراسیون می بایستی حتی اگر خدایی نکرده از عراق باختیم و اوت شدیم کیروش را برای دراز مدت نگه دارد
سعی کند حداقل او را تامقدماتی جام جهانی 2018 نگهدارد

Feb 4, 2005
25,253
5,470
I said harsh because at Asian level we were without a rival for almost a decade with our golden generation. Other than that I agree with what is being said.

kasra1930

National Team Player
Dec 30, 2011
5,870
1,366
حرفش کاملا درسته
اگر نگاه کنید می بینید که تقریبا همیشه ما از خط دفاعی گله کرده ایم
و خط حمله هم می بایستی ده تا خطر جدی بکنه تا یک گل بزنه
البته در برخی موارد استثنایی هم بوده ولی کلا را می گویم
انهایی که از این طرز بازی ایراد میگیرند بخاطر بیاورند که ما چند سال پیش در هر حمله ای که روی دروزمان میشد چه احساسی میکردیم
هر حمله روی دروازه ما بوی گل میداد
الان من شما را نمیدانم
ولی من ان احساس قبلی را ندارم یعنی ان دلهره هر حمله حریف که متظر یک اشتباه دفاع یا دروازبان بودبم را ندارم
باز تکرار میکنم من نمیگویم که تاکتیک این تیم عالیست ولی حداقل دفاع یک دفاع حرفه ای شده است و امیدوارم که در اینده هم به همین شکل بازی کنند
هنوز خط وسط و خط حمله ما به ان شکل مطلوب نرسیده
و من امیدوارم که روی این هم کار بشود
وباور کنید انوقت به اسانی به جام جهانی و فینال جام اسیا راه خواهیم یافت
البته این چنین برنامه ای سالها وقت لازم دارد
ولی همین که ستونهای اساسی این برنامه ریخته شده کافی است تا بقیه بنا در اینده ساخته شود
به نظر من فدراسیون می بایستی حتی اگر خدایی نکرده از عراق باختیم و اوت شدیم کیروش را برای دراز مدت نگه دارد
سعی کند حداقل او را تامقدماتی جام جهانی 2018 نگهدارد

tymsar you are the best.

masoudA

Legionnaire
Oct 16, 2008
6,199
22
I fully disagree. I have no problem when we play a defensive game against the likes of Argentina, Holland, Germany, Portugal.....or even Croatia. But we are talking Bahrain and UAE here. Stop putting us lower than where we are.

Feb 4, 2005
25,253
5,470
Nader Jan we won everything there was in that era but we weren't without rivals and it was never easy... BELIEVE me mate!
Bad choice of words on my side. What I meant was in terms of winning everything in Asia as you mentioned in your post. Yes we always had Koreans (including North ones), Australia and Kuwait.

Feb 4, 2005
25,253
5,470
To those who love stats. Here is TM stats in official games in last 3.5 years (WC Qualifiers, WC, Asian Cup Qualifiers and Asian cup so far)

Games/Points: 28 / 59 (2.11 per game)
W/L/D: 18/5/5 (64% / 18% / 18%)
Goals scored: 54 (1.92 per game)
Goals against: 16 (0.57 per game)

Pure luck? If you asked me I'd say a mganificent record for CQ and his team. Does it mean we will lift the trophy? Not at all but lets stop harsh and ridiculous criticism.

Go TM!!!

IEI

Administrator
Staff member
Nov 10, 2002
14,507
3,340
I am proud of this team, so far so good but we beat Bahrain (110 FIFA ranking), Qatar (90 FIFA ranking) and UAE(80 FIFA ranking) teams.

If you give up this much possession against better teams, things can change

This is not world cup and we are not playing against the best. Remember the best team in Asia is Iran with ranking of 51. Except the best 4, the rest are very crappy teams.

The fact is that in the last 10 minute of the UAE game, we started to pass better and construct more and we didn't score in counter-attck, we scored because we were pressing.
So yes, we still can continue play defensive and cautious but we have to construct and press too.

We have not scored any goal in counter-attack actually so far, most of our goals are from corners (3 out of 4)... so we need to create chances to score.

Last edited:

IEI

Administrator
Staff member
Nov 10, 2002
14,507
3,340
وقتي از فوتبال دفاعي و شانس و اقبال حرف ميزنيم از چي حرف ميزنيم؟
جديدا يه سري از دوستان حس خود برزيل پنداريشون بيدار شده و اعتراض دارن چرا تيم كيروش دفاعي بازي ميكنه و چقدر خوش شانسه و بازيش زيبا نيست و اينا.
والا من تا اونجايي كه يادم مياد بهترين خاطره از نسل طلايي فوتبالمون كيسه گل شدن تو جام جهاني هفتاد و هشت بوده و يك مساوي با بازيكناي خمار از سياه مستي شب قبل اسكاتلندي.
بعد هم كه بزرگترين دستاورد ملي مون كه براش سالگرد ميگيريم و باهاش خاطره بازي ميكنيم يه مساوي مفلوكانه با استرالياست.بعد از نود دقيقه تو قوطي بودن و ايت الكرسي خوندن و دست به دامن داور و تماشاچي شدن.
امريكا رو هم يادم نمياد در يك بازي تاكتيكي و يه طرفه برده باشيم.حميد استيلي تنها سر زندگيش رو زد و علي دايي دومين پاس تو در زندگيش رو داد و تمام.باقي بقايتان بود و دنبال توپ و امريكايي ها دويدن.
قهرماني پكن هم بگم؟بردهاي حداقلي و پنالتي ها و گل دقيقه صد و بيست و اون مرحوم؟؟
چرا يه جوري صحبت ميكنيد انگار ما تا قبل از اين برزيل بوديم حالا كيروش يونانمون كرده.والا ما از اول هم هيچي نبوديم،اون موقع هم مث چي دفاع ميكرديم تا كريمي دريبلي بزنه يا مهدوي كيا فراري بكنه يا دايي كله اي پرتاب كنه.فقط فرقش اينه كه اون موقع دفاع كردن هم بلد نبوديم،الان بلديم.اون موقع دايي و كريم و مهدي و خداداد بودن الان نيستن.

من اين تيم ملي رو دوس دارم.اين تيم ملي ايرانه.تيمي كه جون و خون و نفس داره.تيمي كه پشت دويدن هاش فكر هست،شعور هست.تيمي كه ميشه با بازياش،با جوونهاش،با لحظه هاش،خنديد و گريست و فرياد زد.

#
[h=6]Amir Mehdi Jule[/h]
we have never been an offensive team -- we always defend against good teams with 11 players -- now we defend better compare to before

Nov 24, 2002
27,860
1,466
Well said . As far as i remember TM , other than some flash here and there , never played very dominating style and with team work and our defense was always issue .
Even in good days when we had some good defenders like Panjali ,the whole defensive unite was not as solid as now . The only time in last 30 years i remember TM defense being solid was during WC in 98 thank you to IVIC job but that was for very short period .

Oct 16, 2002
39,533
1,513
DarvAze DoolAb
www.iransportspress.com
There is nothing wrong with giving up possession and employing counterattacks to win games. It gets done all the time at the highest level.

The real problem is, Iran absolutely sucks at counter-attacking and has not scored a single goal nor created any meaningful chances from it in this tournament.

Our only hope is aerial plays and set pieces or spectacular defensive screw-ups like the one we witnessed against Korea on our last day of WC qualification.

May 21, 2003
19,849
147
Not The Eshaalic Goozpublic !
There is nothing wrong with giving up possession and employing counterattacks to win games. It gets done all the time at the highest level.

The real problem is, Iran absolutely sucks at counter-attacking and has not scored a single goal nor created any meaningful chances from it in this tournament.

Our only hope is aerial plays and set pieces or spectacular defensive screw-ups like the one we witnessed against Korea on our last day of WC qualification.
I cannot believe your un patriotic comments against SHIR mosalmaana E jomhoori e eslaami. Az khandan e NOBOVAT hastan.
you will burn in hell (???) as a traitor.

Behrooz_C

Elite Member
Dec 10, 2005
16,651
1,566
A small island west of Africa
I fully disagree. I have no problem when we play a defensive game against the likes of Argentina, Holland, Germany, Portugal.....or even Croatia. But we are talking Bahrain and UAE here. Stop putting us lower than where we are.
You need to stop put us higher than we are. Face it, teams like UAE and Qatar are not the same as 20 years ago. They have all improved while we have stayed stagnant.